Informata personale: Facebook di gjithcka per cdo perdoruesit e tij!

15 Pieces of Personal Info Facebook Knows About All Its Users

Imagjinoni për një moment që të gjithë në planet, jetojnë në një ndërtesë të madhe dhe agjentë te vecante i mbajnë gjërat në vije. Ligjet që veprojnë në kete  ndërtesë thonë se çdo veprim i këtyre agjentëve përcaktohet ekskluzivisht nga  shqetësimet për sigurinë e banorëve të saj. Por, vjen momenti kur vëreni se këta agjentë po ju  shikojnë kudo. Ata kontrollojnë bisedat tuaja, veprimet tuaja, vendndodhjen tuaj dhe atë që thoni. A mund ta kuptoni per cka po flasim?
Duke përdorur rezultatet e një hetimi të kryer nga botimi Propublica, kemi vendosur t’u zbulojmë se sa shume rrjetetet sociale dijne per ju.


Kjo është ajo që Facebook mban mend:
Çdo gjë që ju pëlqen: fotografi, shënime, njerëz, video, komente. Facebook-u analizon të gjitha pëlqimet dhe veprimet tuaja.
Të gjitha mesazhet tuaja personale me çdo përdorues tjetër.
Të gjitha mesazhet e fshira, postimet e profilit dhe komentet tuaja. Edhe nëse i keni fshirë ato kohë më parë, ato gjithmonë do të mbeten në serverat e Facebook-ut.
Të gjitha postimet tuaja të papërfunduara që keni filluar t’i shkruani, por nuk i publikuat. Po, kjo është e vertete – Facebook-u mban mend edhe ato gjërat që ndryshuat  mendjen  per ti publikuar  dhe i fshite!


Të gjitha fotografitë dhe videot që postoni dhe gjithashtu ato që shperndani. Dhe madje edhe ato që përdoruesit e tjerë ndajnë me ju.
Koha kur u bëtë shokë ose fshite dike nga shoqeria, kur komunikuat në mënyrë aktive me ta.
Të gjitha veprimet tuaja, pëlqimet dhe postimet përmes Instagram-it ose WhatsApp-it (të dyja janë në pronësi të Facebook-ut).

 

Të gjitha ngjarjet që ndjekni, qytetet dhe vendet që vizitoni.
Të gjitha pajisjet që keni përdorur për të hyrë në llogarinë tuaj.
Të gjitha gjërat që keni bërë në faqet e internetit ku jeni regjistruar duke hyrë në Facebook. Shanset janë që të gjitha këto janë faqet ku kërkohet regjistrimi permes facebook, pasi që hyrja me email kërkon më shumë kohë dhe është më i paperdorshem se sa hyrja permes  Facebooku-t qe eshte me e thjeshte.

Niveli juaj i arsimit dhe të ardhurat tuaja.
Faqet e internetit që keni vizituar nëpërmjet postimeve ose reklamave në me te rejat e perditshme permes  Facebook-ut. A keni menduar ndonjëherë pse Facebook-u reklamon gjërat që me të vërtetë ju interesojnë në veçanti?
Çdo faqe që përmban një buton “Share on Facebook” ose thjesht një buton “Like”.

Numrat e karteles tënde të kreditit.
Preferencat tuaja politike, dhe veçanërisht ato komente që keni bërë që mund të përdoren kundër jush.
Fytyra juaj: kur dikush ju etiketon në një foto, Facebook futet në bazën e saj të të dhënave në mënyrë që të identifikojë më saktë fytyrën tuaj në fotografitë e mëvonshme.
Nëse lexoni këtë, dhe doni të mbyllni llogaritë tuaja në rrjetet sociale, duhet të dini se edhe duke marrë këtë hap nuk do të thotë që të dhënat tuaja personale fshihen nga bazat e të dhënave të Facebook-ut. Në të vërtetë, te dhenat tuaja  do të qëndrojnë aty përgjithmonë. Por qellimi është se nuk duhet të largoheni nga ndërtesa ku jeton gjithë njerëzimi. Ju vetëm duhet të dini se si të silleni më me kujdes, siç kemi shpjeguar këtu.

Shikoni art te vertete ne muret e rrugeve te botes, shihni shtetin e Polandes dhe zemren e saj

Arti eshte qetesues shpirti kudo qe e sheh. Me poshte keni disa fotografi te artit te miremenduar neper disa shtete te botes ne rruget e tyre.

Papiti, Tahiti.

PEru.

Tauranga, Zelanda e re.

Papiti, Tahiti.

Kalais, France.

Miami, SHBA.

Montreal, Kanande.

Osllo, Norvegji

Lodz, Polande.

Montreal, Spanje.

Ordese, Spanje.

Bobova, Polande.

Turin,Itali

Sile, Malta dhe Sapri, Itali

Bristoll, Angli

Paris, France

Buenos Aires, Argjentine

16 foto te shkrepura ne momentin e duhur

Kemi zgjedhur disa foto te shkreputa nga fotografe te talentuar, tani mbani syte hapur, shikoni perreth jush, asnjehere nuk i dihet mbase dhe ju do te shkrepni kesi lloj fotosh.

Ironia e jetes.

Nje keterr qe po vraponte pas lajthise

Nga do ja mbathesh tani?

Do te thote legjenda na qenka e vertete 🙂

Thjesht nje i rritur qe po luan me veturat e tij

Kur rastesia eshte mbret i botes 😛

Duke luajtur me aeroplanin dhe birin tim 

Uji qenka i mrekullueshem sot  

Snoopi duke bere nje sy gjume

Guri nen mbulese

Mace e turpshme

Pellumbi qe bombardoi shfaqjen e aeroplaneve ne Wels

Syze fluskash

Duke fluturuar perreth qytetit

Plasja e nje fluske

Uragani Patricia që godet Puerto Vallarta-n, Meksikë

Toka, dikur dhe tani: ndryshime dramatike në planetin tone zbulohen nga imazhet e pabesueshme të NASA-s

Nëse krahasoni disa nga fotografitë që mund të gjenden në faqen e internetit të NASA-s, ju mund të shihni se si qeniet njerëzore kanë ndryshuar pamjen e planetit tonë gjatë viteve. Dallimi kohor midis këtyre imazheve varion nga pesë deri  në 100 vjet. E pabesueshme.

Akullnaja Pedersen, Alaske. Vere, 1917 — vere, 2005

Deti Aral, Asia qendrore. Gusht, 2000 — Gusht, 2014.

Liqeni Oroville, Kalifornia. Korrik, 2010 — Gusht, 2016.

Akullnaja Karol. Alaske. Gusht 1906 – Shtator 2003.

Liqeni Powell, Arizone dhe  Utah. Mars, 1999 — Maj, 2014.

Alaske, korrik, 1909 — gusht, 2005.

Pyjet ne  Rondonia, Brazil. Qershor, 1975 — gusht, 2009.

Akullnaja McCarty. Alaske. Korrik, 1909 — Gusht, 2004.

Lumi Dasht, Pakistan, gusht 1999 – qershor, 2011. Diga Mirani, furnizon me ujë të pijshëm dhe energji zonën përreth. Gjithashtu ndihmon në mbështetjen e bujqësisë lokale.

Malet  Matterhorn në Alpe, në kufirin midis Zvicrës dhe Italisë. Gusht, 1960 – gusht, 2005.

Pylli Mabira, Ugande. Nëntor 2001 – Janar 2006.

Akullnaja Toboggan. Alaske. Qershor, 1909 – Shtator, 2000.

Akullnaja Kori Kalis. Peru. July, 1978 — July, 2011.

Liqeni Mar Cikita , Argjentine. Korrik, 1998. — Shtator, 2011.

Akullnaja Muir, Alaske. Gusht, 1941 — Gusht, 2004.

17 Foto impresive që tregojnë një anë të tjeter të jetës

Ne kemi mbledhur disa foto shumë interesante që me siguri nuk keni i parë më parë. Le të mësojmë diçka të re së bashku!

Kometa e krahasuar me madhesine e qytetit te Los Anxheles

Nje armadillo qe fle

Keshtu do te dukej Zoe Deschanel me sy ngjyre kafe

Parkim i teknologjise me te re, fabrika e Volkswagen Wolfsburg

Nje ylber 360 shkallesh

Dy peme qe kane nje dege te perbashket

Fusha e fermereve ne Arabine Saudite

Gruri dhe livanda

Toka e pare nga Marsi dhe Marsi i pare nga Toka

Nje transplant i korneas se syrit

Grafine aerogel- materiali me i lehte i krijuar ndonjehere

Lumi ujor Magdeburg ne Gjermani

Nje ylber dhe vetetime sebashku

Ne zemer te detit

Nje veture transparente akrilike

Shikoni si funksionojne gjenet; shihni familjet e te posamartuarve

Muri i madh i Kines perfundon ketu

Si i shohin ngjyrat njerëzit me lloje të ndryshme të verberise?

Sipas të dhënave të disponueshme në burime më të sakta rreth verbërisë së ngjyrave, nje numer i mjaftueshem prej nesh – rreth 0.5% e grave dhe 8% e burrave – vuajnë nga perceptime të pasakta të ngjyrave.

Ne krahasuam se si njerëzit me lloje të ndryshme të verbërisë së ngjyrave e shohin botën dhe duket se shumica e tyre me siguri nuk e perceptojnë atë vetëm në të zezë dhe të bardhë. Ka disa kategori të ndryshme të verbërisë së ngjyrave, por ne u përqendruam në ato më të zakonshmet. Rezultatet janë interesante.

Një person me pamje normal sheh botën rreth tyre në këto ngjyra.

Deuteranomalia është forma më e zakonshme e verbërisë së ngjyrave. Rreth 4.63% e meshkujve vuajnë prej saj dhe në shumë raste as nuk e kuptojnë. Është e qartë nga fotografia se ngjyrat kanë humbur pak  nga ndriçimi i tyre, veçanërisht  e gjelbërta dhe e kuqja.


Protanopia është një formë më pak e përhapur e verbërisë së ngjyrave – vetëm rreth 1% e burrave e përjetojnë atë. Të gjitha hijet e te gjelbërtes dhe të kuqes duken disi të zbehta, ndërsa ngjyra blu dhe e verdhë mbeten praktikisht të pandryshuara.


Tritanopia është një formë shumë e rrallë e verbërisë së ngjyrave që prek burrat dhe gratë në një nivel fare të vogël. Ata që e përjetojnë e shohin botën me ngjyrë te toneve të gjelbërt dhe  rozë.


Sa i përket verbërisë totale të ngjyrave, ajo sigurisht ekziston, por është jashtëzakonisht e rrallë: vetëm 0.00003% e popullsisë së botës e ka atë.

 

13 bijat qe trasheguan sharmin e eterve te tyre

Shumë fëmijë trashëgojnë jo vetëm elementët e pamjes së prindërve, por edhe talentet, bukurine dhe karizmen e tyre. Ky fakt i mrekullueshëm  ilustrohet në mënyrë të përkryer nga shembuj nga bota e aktrimit dhe muzikës. Këtu janë bijat e 13 njerëzve të famshëm, talentet e të cilëve thjesht nuk mund të lëvdohen sa duhet.

Jean-Claude Van Damme dhe Bianca Brigitte Van Damme

Johnny Depp and Lily-Rose Melody Depp

Sylvester Stallone dhe vajzat e tij

Arnold Schwarzenegger and Katherine Eunice Schwarzenegger

Mick Jagger and Lizzie Jagger

Bono and Even Hewson 

Alec Baldwin and Ireland Baldwin 

Sting and Fuschia Sumner

Gordon Ramsay and Matilda Ramsay

Bruce Willis and Tallulah Belle Willis

Phil Collins and Lily Collins

Keith Richards and Theodora Richards

Clint Eastwood and Francesca Eastwood

Fotografi qe flasin per kohet nga e kaluara

Disa foto bardh e zi nga e kaluara qe deshmojne se kohet ishin me interesante atehere.

Mos u brengosni, gjitcka eshte nen kontroll!

Ska gje qe s’do te bente per shokun e tij. 

Nese je i etur, gati co gje do te kryente pune ne vend te nje gote 😛

Sepse te gjithe lodhen ndonjehere 🙂 

Nje sorre e kujdesshme 🙂

Kur ndihmesja enderron te beje balet 😛 mbase dhe i realizohet

Nje rojtar po deshmonte se sado te terhiqte te tjeter dhe te peshonte perpara, s’do te mund te levizte ushtrine e disiplinuar te ushtrise angleze.

Mund te dilni ngadale:)

Nje kale qe po drekonte me pronarine  tij

Jen Shleter ishte xheloze per Ricky Lofa i cili shkoi pranë nje zonje tjetër – edhe nëse ajo zonjë ndodh të jetë nusja! 

Në hapjen e një dyqani të ri Robert Hall në Memphis, një xhaketë me madhësi 39, përpiqet të shesë vetveten 😀

Muzeu i Artit Modern të San Franciskos duket të ketë diçka më interesante sesa arti bashkëkohor.

Kur saksofoni te behet kapela e mbremjes 🙂

Disa truke grimi qe u bejne te dukeni me te rinj

Shpesh ndodh që ndjehemi shumë më të rinj se sa dukemi. Ju nuk mund ta ndalni kohën, por është tërësisht në fuqinë tuaj qe ti sillni harmoni vetes tuaj ne pjesen e brendshme dhe të jashtme.
Vetullat– Vetullat e holla, te skalitura ju bejne te dukeni me ne moshe, ndersa vetullat e trasha u bejne te jepni pamje me te re.

Lekure te bute kremuese
Pudra per fytyre u ben te dukeni me te vjeter, qe te dukeni me te rinj perdorni krema per fytyre dhe ndricime, hijezime te lehta dhe dhe ruzhe per mollezat.

Floke te celet
Floket e erret do shpalosin vijat e fytyres duke treguar keshtu me dukshem moshen tuaj, ndersa floket e hapur sidomos dy nuanca me te hapur se ngjyra origjinale e flokut tuaj, do t’ju beje te dukeni me te rinj.

Ekuilibri ne mes rrezitjes dhe lekures shume te zbehte
Shume rreze dielli qe u bejne te dukeni me te erret, ose shume fytyre e zbehte, asnjera nuk eshte mire.
Qe te dukeni me te rinj perdorni ngjyra portokalli dhe pjeshke. Kjo me se miri tregohet nga grate aziatike qe duken shume te reja.

Efekti i buzeve  te “lagur”

Efekti i ngjyrave mat tregon rrudhat tuaja dhe ben qe lekura juaj te duket me e thate dhe gjithashtu zvogelon volumin e buzeve.
Buzekuqet me me shkelqim te lehte dhe te “lagur” zbusin dukjen e rrudhave dhe bejne qe buzet tuaja te duken me te fryra.

Hijezim i ndritshem ne pjesen e lartme te syrit 
Përdorni hijet e lehta ne pjesen e lartme te syrit, duke aplikuar një hijezim të errët te lehte ne pjesen e poshtme te syrit qe te jepni pamje me te re.

Volumi dhe shkelqimi i flokeve 
Qe te dukeni me te rinj jepuni flokeve tuaj volum me tharese flokesh dhe pak shkume. Vendoni vaj ne majat e flokeve qe te shkelqejne. Floket e persorus jane ato deri ne shpatulla.
Stilet e flokeve pa volume dhe pa shkelqim u shtojne moshen.

Laps ngjyre kafe ne vend te lapsit te zi
Lapsi i zi i syve ngushton pamjen e syve, duke e bërë skuqjen më të dukshme nëse keni skuqje sysh. Pamja e përgjithsme është e lodhur.
Zëvendësoni lapsin e zi me një ngjyrë kafe ose blu të errët. Këto ngjyra do t’i bëjnë sytë tuaj me të ndritshem dhe do të fshehin atribute të tregojne moshen tuaj.

Puder me ngjyre me te hapur

Nese deshironi te dukeni me te rinj vendosni puder me ngjyre me te hapur, kjo do t’ju beje te dukeni me te rinj dhe me te fresket, ndersa ngjyrat e erreta ne fytyre ju shtojne moshe.

Floke mesatare dhe qerpike me volume

Qerpike jo te lyer mire ndikojne qe edhe nese jeni rregulluar teresishte nuk do te dukeni mire.
Perdorni rimel qe do tu japin volume qerpikeve tuaj sepse syri i madh ju heq shume vite nga mosha.

5 Shenja se jeni duke dale ne takim me nje psikopat emotiv

Kur përfundojme një marrëdhënie, fillojmë të analizojmë se çfarë ndodhi dhe të kërkojmë shkakun e vërtetë të ndarjes. Është vështirë për të kuptuar menjëherë nëse ajo ishte vetëm një rastësi apo një shpërthim emocional.
Ata gjithmone do t’u fajesojne ju per veshtiresite ne lidhje.
“Ti me shperqendrove dhe une dogja maicen”

Mos mendoni se ata janë budallenj dhe nuk kuptojnë asgjë. Përkundrazi, ata e dinë se ky është faji i tyre, por natyra e tyre thjesht nuk u lejon atyre të pranojnë gabimin e tyre. Ata deshirojne t’u bëjnë të mendoni se çfarëdo e keqe qe ndodh, ju jeni gjithmonë personi i vetem që duhet fajësuar.

Ata vazhdimishte genjejne qe t’u bejne te ndjeheni njejte.
“Duhet te humbesh peshe”

Duke folur për gënjeshtra, vlen të përqendrohemi në faktin se një person do të genjeje jo vetëm në tema te pergjithshme – ata janë në gjendje të mashtrojnë nga asgje. Nga ky pozicion, atyre  absolutisht nuk u interesojnë ndjenjat tuaja, dhe as nuk e kuptojnë atë që po bëjnë.

Ata u fajesojne per faktin qe jane te paafte te a

rrijne dicka ne jeten e tyre.
“Ti nuk me inspiron te punoje”

Ky person është i sëmurë mendërisht. Ata besojnë se çdokush rreth tyre është fajtor për dështimet e tyre. Siç u përmend më lart, ndjenjat tuaja nuk janë të rëndësishme për ta. Ata do të përsërisin të njëjtën gjë pa pushim: “Është për shkakun tend qe une nuk mund t’i arrij qëllimet e mia.”

Ata do te tentojne te zvogelojne dinjitetin tuaj.
“Ku i kam papucet? Perseri do kemi lasanja per darke??”

Për një person si ky, ju keni vlere pikërisht sa një telekomandë me pluhur. Ata gjetën një person të përsosur që ka ndjenja të ngrohta për ta dhe ata do t’u kontrollojnë ju për të plotësuar nevojat e tyre të vogla. Nuk mund të ketë ndjenja reciproke fare.

Ata do t’u ndalojne te komunikoni me te afermit tuaj.
“Ndalo se foluri me shoket tuaj”
Duke qenë me një person të tillë, është pothuajse e pamundur të kërkoni ndihmë. Duke kufizuar komunikimin me botën rreth jush, ata ju lidhin me ta përgjithmonë duke ju bërë të sigurtë se mund të mbijetoni në këtë botë vetëm duke qëndruar me ta.

Është më mirë të qëndroni larg nga njerëzit që sillen kështu, sepse mund të marrin gjënë  më të çmueshme që keni: jetën tuaj.