Një i verbër vëndon kamerë të fshehur në kurrizin e qenit të tij, kur gruaja e tij sheh se ç’farë ishte filmuar në të tmerrohet…|Video

Të ballafaqohesh me verbëri është shumë rëndë, e sidomos për ata persona të cilët humbin shikimin e tyre pas një kohe. Njerëzit të cilët lindin të verbër, mësohen se si t ia dalin mbanë, por ata të cilët humbin shikimin e tyre më vonë i bie sikur të mësojnë çdo gjë për së dyti.

37 vjeçari, Amit humbi shikimin e tij para 5 viteve. Ai kishte një sëmundje të quajtur keracotonus e cila dëmton kornenë e syrit dhe vie deri tek humbja e të pamurit.

Për ti ndihmuar që t ia dalë mbanë, Amit mori një qen; Kika, që ta udhëheqë atë. Kika ndihmon Amitin shumë, por ai dyshonte se njerëzit e ngacmonin atë dhe nuk e përfillnin ngaqë ishte i verbër. Ai vendosi që të filmonte çdo ditë të tij, për të parë reagimet e njerëzve në rrugë. Kamera ishte e vendosur mbi kurrizin e qenit të tij dhe ishte e fshehur mirë.

Çdo ditë ndodhnin gjëra të ndryshme.

Një ditë kamera kishte kapur një grua e cila po vëndonte keset e saja në ulësen e lirë me qëllim që Amiti të mos ulet pranë saj.

Kishte kapur edhe ato njerëz të cilët vetëm shikonin se si sillej vërdallë Amiti nëpër tren e nuk i a lëshonin vendin atij për t u ulur.

Ajo gjithashtu kishte filmuar njerëz duke e sulmuar Kikan me çanta dhe ombrella me qëllim që ajo të largohej e të mos hypte në shkallët lëvizëse.

Kamera kishte filmuar edhe taksit e lirë teksa kalonin e nuk ndaleshin për Amitin për të hypur edhe pse ai kërkonte taksi.

Ajo filmoi edhe punëtorë në stacionin e trenit duke e injoruar Amitin edhe pse ai kishte kohë që kërkonte dikë për ndihmë.

Source: www.viralnova.com

Si do te dukeshin te famshmit me vetulla te holla ?

Vetullat e holla pushtuan vitet e 90-ta, por ato nuk u rikthyen ne mode si bikinit, apo xhinset me rripa. Derisa nje Jenner apo Hadid te vendosin te duken si te jene ne te 96-tat, vetullat e trasha do te vahzdojne te zoterojne pistat e modes dhe tapetin e kuq.
Me poshte keni disa nga yjet e Hollywood-it se si do te dukeshin ato me vetulla te holla.

Audrey Hepburn

Beyonce 

Cara Delevigne

Kate Middletone

Emilia Clark

Kim Kardashian

Elizabeth Taylor

Priyanka Chopra

Rihanna 

Zendaya 

Brooke Shield

Gigi Hadid

Solange Knowles 

 

Historiani serb mohon shtetin maqedonas

Historiani serb doktor Milan Protic mohon egzistencen e shtetit maqedonas duke thene se ai eshte shtet artificial i krijuar dhe i formuar nga Tito ne 45-ten. “Cfare shteti eshte ai ? Asnjefare shteti. Shtet artificial. Mos te tallemi!” shton historiani Protic.

Me pastaj ai vazhdon duke thene se Tito ua shpiku gjuhen, kombin, fenë dhe identitetin. Ai thote se Greqia nuk ua pranon emrin, Bullgaret nuk ua pranojne kombin dhe gjuhen, Serbia nuk ua pranon kishen dhe pyet cfare shteti na qenka ky ?
Me poshte keni linkun per te ndjeke videon e plote.

| VIDEOHistoriani Serb Dr. Milan Protič mohon egzistencën e kombit Maqedonas !

Posted by FOL on Freitag, 10. März 2017

Edhe pse nuk kishin mjaft kushte, ata adoptuan 3 fëmijë e ëma e të cilëve vdiq nga kanceri, por kur erdhën në shtëpi ajo ç’farë panë ishte…

Audrey u dignostifikua me kancer në bark, i cili nuk kishte shërim. Ajo kishte tre fëmijë; derisa ishte shtrirë në spital ajo i u lut komshikes së saj që të kujdesej për fëmijët e saj. Kur Audrey kuptoi që i kishin mbetur edhe pak muaj jetë, ajo kërkoi nga Tisha dhe Kevin, komshinjtë të cilët po kujdeseshin për fëmijët e saj, që ti adoptonin ato. Kevin dhe Tisha edhe pse kishin 5 fëmijë të tyre, pranuan që ti adoptonin edhe tre fëmijë të tjerë. Pasi vdiq Audrey, fëmijët filluan jetën e tyre me Tishan dhe Kevinin dhe fëmijët e tyre. Meqë familja ishte e madhe; 10 anëtarëshe, kushtet për jetesë ishin mjaftë të rënda. Disa  duhej që të flinin në një dyshek, kurse dy fëmijë të Tishas dhe Kevinit duhej që të flinin në dhomën e ndejës dhe në kuzhinë.

Një shok i familjes e paraqiti rastin tek Fox5 Squad Surpise dhe ata vendosën që ti ndihmojnë kësaj familje ndoshta jo të pasur materialisht, por të pasur me shpirtë të mirë dhe lumturi. Kur Fox5 Squad Surprise erdhi në shtëpinë e Kevin dhe Tisha-s, ata thanë që do të rregullonin vetëm një mur në shtëpinë e tyre dhe që ju duhej vetëm 3-4 ditë kohë. Familja u dërgua për 4 ditë diku dhe ekipi filloi që të bënte punën e tyre. Por ata bënë shumë më shumë se kaq, ata rregulluan gjithçka në shtëpi. Familja fitoi edhe veturë, kurse fëmija më i madh fitoi një shumë të hollash për të dalë në banesë në vete.

Kur e pyetën Tishan se pse kishte vendosur që të adoptonte ato fëmijë edhe pse nuk njiheshin mirë me të ëmën e tyre ajo tha “ Fëmijët janë fëmijë, ato duhet që të jetojnë sa më mirë. Unë e di se si është që të jetosh në shtëpi edukimi, nuk dua që edhe ato të kalojnë gjërat që kam kaluar unë.” Kur je njeri i mirë ndihma vjen gjithnjë, siç ndodhi rasti me Tisha-n dhe Kevin-in.

Shikoni videon më poshtë se si reagojnë ata kur shohin shtëpinë e tyre të transformuar në një shtëpi praktike dhe të ngrohtë.

https://www.youtube.com/watch?v=WO7TmKgPMBQ&t=106s

Source: www.viralnova.com

Doktor Derrier : “Kim e ka tepruar me prapanicen”

Pas publikimit te fotove te prapanices se Kim Kardashian doktor Derrier i cili eshte kirurgu qe i fryu prapanicen Kim-it, thote qe tani pacientet vijne dhe kerkojne prapanice si te Kylie Jenner motres se vogel te Kim.
Nder te tjerash, doctor Derrier shton se: “Le te jete kjo mesim per vajzat qe duan te kene cilendo pjese te trupit me te madhe. Nese ato kane celulit ne ate pjese para procedures, ato do ta kene edhe pas. Njerezit duhet te mendojne per kete qe me pare nese s’duan te kene prapanice si te Kimit. Eshte shume e madhe. Dhjami eshte marre nga beli i saj dhe uvendua ne pjesen e pasme. Por te vendosh dhjamin nga nje vend ne nje tjeter eshte problem. Dhjami rritet ne cdo vend qe vendohet njejt si nga vendi ku u morr.”

E dini nga vijne dhe si krijohen floket shtese(extensions) qe vajzat i shtojne ne floket e tyre?

Vitet e fundit shtimi i flokeve ka marr nje hov te madh, gati nuk ka vazje qe s’ka provuar nje here disa fije floku shtese ne koken e saj qofte natyrale apo artificiale.
Por, a e dinë shumica e vajzave se si krijohen dhe nga merren keto floke?
Shumica e flokeve ose jane nga gra te thjeshta qe skane para dhe floket e tyre i shesin per pak te holla, ose nga floket qe mbesin ne kreher nga e gjitha bota. Wang Xiuhua shiti floket  e saj per 110$. Shtojcat e flokeve nga kjo menyre quhen Remy.
Floket qe mblidhen nga e gjithe bota, qe mblidhennga kreherit, nje qese flokesh kushton 16$. Kjo zgjat 80 ore te shkrehen 3 qese flokesh me dore.
Rreth 70% e flokeve mblidhet ne kete menyre ne Indi dhe pastaj floket dergohen ne fabrika ne Kine ku krihen, pastrohen dhe qepen.
Me pas nga aty shiten neper sallone anembane botes.
Me poshte keni videon:

The Life of Hair Extensions

Could your hair extensions really be from a bag of old hair-brush hair?

Posted by AJ+ on Samstag, 29. April 2017

Artistja muslimane lanson kengen “Hijab” dhe thyen rekorde, e krahasojne me albumin Lemonade te Beyonce-t

Mona Haydar është një artiste siriano-amerikane nga Flint, Mich. Ajo mban një hixhab me krenari. Ajo ka qenë një poete performuese për 13 vite, duke shkruar për dashurinë, traumën, humbjen dhe gëzimin.

Ne fillim te ketij muaji, ajo bëri diçka ndryshe.
Ajo lansoi këngën e saj të parë rap, “Hijab”, së bashku me një video shoqëruese. Në vetëm disa ditë, videoja muzikore beri më shumë se 1 milion shikime në Facebook. Prodhuar nga Tunde Olaniran, ajo kujton albumin vizual të Beyoncé’s Lemonade. Ka një grup të larmishëm femrash, koreografi të gjallë moderne dhe punë me kamerë që krijon intimitet me shikuesin.
Me poshte mund te shikoni videon:

 

Bija e tyre zgjohet me të nxira nëpër trup, ajo ç’farë kishte ishte…

Kur një individ është i shëndetshëm, është shumë rëndë që të bindet se disa gjëra nuk janë në kontrollë të tyre. Kjo vlenë veçanërisht për ata prindër të cilët janë të detyruar që të ballafaqohen me situata ku fëmijët e tyre sëmuren dhe ato nuk mund të bëjnë asgjë për t i ndihmuar ato. Kur fëmija i një çifti zgjohet në mëngjes me të nxira në trup, ato mbesin të tronditur duke mos e ditur arsyen e tyre. Së shpejti ata zbulojnë që kjo është si pasojë nga lija e dhenve. Fëmija kishte lijën e dhenve, por meqë ai kishte mungesë të vitaminës C, erdhi deri ne komplikim dhe fëmija u mbush me të nxira nëpër trup.

Bo u diagnostifikua me purpura fulminans që manifestohej me të nxira nëpër trup dhe që rrallë ndodhte. Kjo sëmundje është zbuluar në vitin 1981 dhe njihet si fenomen i rrallë.

Kujdes nga thjerrëzat; ato mund t’ju verbërojnë…

Ju sigurisht mendoni që thjerrëzat që ju përdorni nuk janë të dëmshme. Ato jo vetëm që dëmtojnë sytë tuaj, por mund të jenë shkaktar që ju të humbisni të pamurit. Ju duhet që të keni shumë kujdes nëse jeni përdorues të thjerrëzave. Edhe pse disa nga thjerrëzat thonë që nuk janë të dëmshme nëse ju flini me to, prap se prap më së miri është që ju t’i hiqni thjerrëzat para se të flini dhe t’i pastroni ato para se t’i vëndoni të nesërmen në mëngjes. Thjerrëzat mund të jenë fatale nëse ju flini me to, madje edhe nëse bëni vetëm nji orë gjumë në pasdite.

Chad Groeschen, 39 vjeçari nga Ohio, humbi shikimin në syrin e tij të majtë pasi kishte fjetur me thjerrëza. Në fillim ai mendoi që ishte vetëm një alergji; ai kishte kruarje, por brenda dy dite shikimi i tij filloi që ti keqësohej. Dhe pas tri-katër ditësh ai humbi shikimin komplet tek syri i majtë. Groeschen tha se thjerrëzat që ai kishte ishin prej atyre që supozohej se nuk bëjnë dëm edhe nëse flini me to.

Source:www.sfglobe.com