Disa gabime në filmin Titanik që nuk i keni vërejtur…

Ju sigurisht që keni parë filmin Titanik. Ai është njëri ndër filmat më të shikuar dhe më të adhuruar i të gjitha kohërave. Por edhe ky film si gati çdo film, ka bërë disa lëshime që mbase ju nuk i keni vënë re. Shikoni fotot më poshtë:

Nishani i Rose… Ndryshon anën

Si nuk preu duart?

Pallto e ndryshme në ngjyrë dhe në gjatësi…

Këtu keni një gabim më të madh…Reflektimi i kamerës

Rrypat zhduken

Flokët e Leos rregullohen vet…

Lapsi magjik… Viza që zbehet…

Materiali i fustanit o është i kapur për hekur o jo…

Source:icreative.am

Disa foto komike që demonostrojnë magjinë e gruas…

Femrat janë mister. Ato nuk kanë sjellje të njëjtë dhe ndryshojnë çdo gjë rreth tyre çdoherë që tu vijë rasti. Ndoshta kjo ndodhë për shkak të “magjisë” që ato përdorin pa vetëdije. Më poshtë keni disa foto qesharake që demononstrojnë magjinë e femrës.

Ato dinë gjithçka rreth çdo gjëje.

Ato mund të manipulojnë hapësirën.

Mund të gjesh çdo gjë në çantën e një gruaje.

Ato bëjnë mrekullira në ushqim.

Aftësitë e tyre për të bërë shumë punë në të njëjtën kohë janë mahnitëse.

Ato të kuptojnë pa thënë pothuajse asnjë fjalë.

Ato mund të shërojnë çdo sëmundje.

Source:brightside.me

Këto janë pemët më të bukura që keni parë ndonjëherë…

Egzistojnë arsye të shumta për ti dashur pemët; ato na japin oksigjen, na ofrojnë strehim në ditë të nxehta me diell, si dhe janë shtëpi perfekte për lloje të ndryshme të kafshëve. Ja edhe një arsye më shumë: disa prej tyre kanë pamje mahnitëse. Më poshtë keni 16 foto të disa pemëve të mrekullueshme nëpër botë:

Kanada

Japoni

Zelanda e Re

SHBA

SHBA

Gjermani

Karolina e Jugut

Brazil

Jemen

Havai

Afrika e Jugut

Karolina e Jugut

Madagaskar

Irlanda Veriore

Kaliforni

Source:brightside.me

Informata personale: Facebook di gjithcka per cdo perdoruesit e tij!

15 Pieces of Personal Info Facebook Knows About All Its Users

Imagjinoni për një moment që të gjithë në planet, jetojnë në një ndërtesë të madhe dhe agjentë te vecante i mbajnë gjërat në vije. Ligjet që veprojnë në kete  ndërtesë thonë se çdo veprim i këtyre agjentëve përcaktohet ekskluzivisht nga  shqetësimet për sigurinë e banorëve të saj. Por, vjen momenti kur vëreni se këta agjentë po ju  shikojnë kudo. Ata kontrollojnë bisedat tuaja, veprimet tuaja, vendndodhjen tuaj dhe atë që thoni. A mund ta kuptoni per cka po flasim?
Duke përdorur rezultatet e një hetimi të kryer nga botimi Propublica, kemi vendosur t’u zbulojmë se sa shume rrjetetet sociale dijne per ju.


Kjo është ajo që Facebook mban mend:
Çdo gjë që ju pëlqen: fotografi, shënime, njerëz, video, komente. Facebook-u analizon të gjitha pëlqimet dhe veprimet tuaja.
Të gjitha mesazhet tuaja personale me çdo përdorues tjetër.
Të gjitha mesazhet e fshira, postimet e profilit dhe komentet tuaja. Edhe nëse i keni fshirë ato kohë më parë, ato gjithmonë do të mbeten në serverat e Facebook-ut.
Të gjitha postimet tuaja të papërfunduara që keni filluar t’i shkruani, por nuk i publikuat. Po, kjo është e vertete – Facebook-u mban mend edhe ato gjërat që ndryshuat  mendjen  per ti publikuar  dhe i fshite!


Të gjitha fotografitë dhe videot që postoni dhe gjithashtu ato që shperndani. Dhe madje edhe ato që përdoruesit e tjerë ndajnë me ju.
Koha kur u bëtë shokë ose fshite dike nga shoqeria, kur komunikuat në mënyrë aktive me ta.
Të gjitha veprimet tuaja, pëlqimet dhe postimet përmes Instagram-it ose WhatsApp-it (të dyja janë në pronësi të Facebook-ut).

 

Të gjitha ngjarjet që ndjekni, qytetet dhe vendet që vizitoni.
Të gjitha pajisjet që keni përdorur për të hyrë në llogarinë tuaj.
Të gjitha gjërat që keni bërë në faqet e internetit ku jeni regjistruar duke hyrë në Facebook. Shanset janë që të gjitha këto janë faqet ku kërkohet regjistrimi permes facebook, pasi që hyrja me email kërkon më shumë kohë dhe është më i paperdorshem se sa hyrja permes  Facebooku-t qe eshte me e thjeshte.

Niveli juaj i arsimit dhe të ardhurat tuaja.
Faqet e internetit që keni vizituar nëpërmjet postimeve ose reklamave në me te rejat e perditshme permes  Facebook-ut. A keni menduar ndonjëherë pse Facebook-u reklamon gjërat që me të vërtetë ju interesojnë në veçanti?
Çdo faqe që përmban një buton “Share on Facebook” ose thjesht një buton “Like”.

Numrat e karteles tënde të kreditit.
Preferencat tuaja politike, dhe veçanërisht ato komente që keni bërë që mund të përdoren kundër jush.
Fytyra juaj: kur dikush ju etiketon në një foto, Facebook futet në bazën e saj të të dhënave në mënyrë që të identifikojë më saktë fytyrën tuaj në fotografitë e mëvonshme.
Nëse lexoni këtë, dhe doni të mbyllni llogaritë tuaja në rrjetet sociale, duhet të dini se edhe duke marrë këtë hap nuk do të thotë që të dhënat tuaja personale fshihen nga bazat e të dhënave të Facebook-ut. Në të vërtetë, te dhenat tuaja  do të qëndrojnë aty përgjithmonë. Por qellimi është se nuk duhet të largoheni nga ndërtesa ku jeton gjithë njerëzimi. Ju vetëm duhet të dini se si të silleni më me kujdes, siç kemi shpjeguar këtu.

Shikoni art te vertete ne muret e rrugeve te botes, shihni shtetin e Polandes dhe zemren e saj

Arti eshte qetesues shpirti kudo qe e sheh. Me poshte keni disa fotografi te artit te miremenduar neper disa shtete te botes ne rruget e tyre.

Papiti, Tahiti.

PEru.

Tauranga, Zelanda e re.

Papiti, Tahiti.

Kalais, France.

Miami, SHBA.

Montreal, Kanande.

Osllo, Norvegji

Lodz, Polande.

Montreal, Spanje.

Ordese, Spanje.

Bobova, Polande.

Turin,Itali

Sile, Malta dhe Sapri, Itali

Bristoll, Angli

Paris, France

Buenos Aires, Argjentine

16 foto te shkrepura ne momentin e duhur

Kemi zgjedhur disa foto te shkreputa nga fotografe te talentuar, tani mbani syte hapur, shikoni perreth jush, asnjehere nuk i dihet mbase dhe ju do te shkrepni kesi lloj fotosh.

Ironia e jetes.

Nje keterr qe po vraponte pas lajthise

Nga do ja mbathesh tani?

Do te thote legjenda na qenka e vertete 🙂

Thjesht nje i rritur qe po luan me veturat e tij

Kur rastesia eshte mbret i botes 😛

Duke luajtur me aeroplanin dhe birin tim 

Uji qenka i mrekullueshem sot  

Snoopi duke bere nje sy gjume

Guri nen mbulese

Mace e turpshme

Pellumbi qe bombardoi shfaqjen e aeroplaneve ne Wels

Syze fluskash

Duke fluturuar perreth qytetit

Plasja e nje fluske

Uragani Patricia që godet Puerto Vallarta-n, Meksikë

Nëse ju keni këtë shkronjë në pëllëmbën e dorës suaj, atëherë ju jeni unik…

A u ka lexuar ndonjëherë dikush dorën? Nëse nuk e keni provuar atë, mund të jetë eksperiencë interesante po ta provonit njëherë. Pavarësisht se kush është personi i cili u lexon dorën, ju mund të mësoni shumë gjëra të bukura për të ardhmen tuaj. Leximi i pëllëmbës së dorës së pari herë u përmend në librin kinez ” I ching.”

Një nga zbulimet e artit të leximit të pëllëmbës, ishte kuptimi i shkronjës “M.” Kjo përfshinë linjat e dorës që kalojnë në pika të caktuara për të formuar shkronjën “M.”

Thuhet se personat që kanë shkronjën “M” në dorën e tyre janë “racë e veçantë”.

Source:icreative.am

Toka, dikur dhe tani: ndryshime dramatike në planetin tone zbulohen nga imazhet e pabesueshme të NASA-s

Nëse krahasoni disa nga fotografitë që mund të gjenden në faqen e internetit të NASA-s, ju mund të shihni se si qeniet njerëzore kanë ndryshuar pamjen e planetit tonë gjatë viteve. Dallimi kohor midis këtyre imazheve varion nga pesë deri  në 100 vjet. E pabesueshme.

Akullnaja Pedersen, Alaske. Vere, 1917 — vere, 2005

Deti Aral, Asia qendrore. Gusht, 2000 — Gusht, 2014.

Liqeni Oroville, Kalifornia. Korrik, 2010 — Gusht, 2016.

Akullnaja Karol. Alaske. Gusht 1906 – Shtator 2003.

Liqeni Powell, Arizone dhe  Utah. Mars, 1999 — Maj, 2014.

Alaske, korrik, 1909 — gusht, 2005.

Pyjet ne  Rondonia, Brazil. Qershor, 1975 — gusht, 2009.

Akullnaja McCarty. Alaske. Korrik, 1909 — Gusht, 2004.

Lumi Dasht, Pakistan, gusht 1999 – qershor, 2011. Diga Mirani, furnizon me ujë të pijshëm dhe energji zonën përreth. Gjithashtu ndihmon në mbështetjen e bujqësisë lokale.

Malet  Matterhorn në Alpe, në kufirin midis Zvicrës dhe Italisë. Gusht, 1960 – gusht, 2005.

Pylli Mabira, Ugande. Nëntor 2001 – Janar 2006.

Akullnaja Toboggan. Alaske. Qershor, 1909 – Shtator, 2000.

Akullnaja Kori Kalis. Peru. July, 1978 — July, 2011.

Liqeni Mar Cikita , Argjentine. Korrik, 1998. — Shtator, 2011.

Akullnaja Muir, Alaske. Gusht, 1941 — Gusht, 2004.

17 Foto impresive që tregojnë një anë të tjeter të jetës

Ne kemi mbledhur disa foto shumë interesante që me siguri nuk keni i parë më parë. Le të mësojmë diçka të re së bashku!

Kometa e krahasuar me madhesine e qytetit te Los Anxheles

Nje armadillo qe fle

Keshtu do te dukej Zoe Deschanel me sy ngjyre kafe

Parkim i teknologjise me te re, fabrika e Volkswagen Wolfsburg

Nje ylber 360 shkallesh

Dy peme qe kane nje dege te perbashket

Fusha e fermereve ne Arabine Saudite

Gruri dhe livanda

Toka e pare nga Marsi dhe Marsi i pare nga Toka

Nje transplant i korneas se syrit

Grafine aerogel- materiali me i lehte i krijuar ndonjehere

Lumi ujor Magdeburg ne Gjermani

Nje ylber dhe vetetime sebashku

Ne zemer te detit

Nje veture transparente akrilike

Shikoni si funksionojne gjenet; shihni familjet e te posamartuarve

Muri i madh i Kines perfundon ketu