Gabimet qe beme ne stil gjate viteve te 90-ta

Vitet e 90-ta padyshim qe ishin vite te mrekullueshme.Do e di  sepse i perkas asaj periudhe.Cfare periudhe e mire  te jetosh ne ate kohe.Nje gje qe eshte interesante per te 90-tat eshte se shume trende te stileve te veshjes po rikthehen sidomos  te sipermet me . Por , disa nga ato trende thjesht duhet te harrohen . Shikoni keto gabime ne stil qe ndoshta i keni bere gjate te 90-tave. Le te mos i risjellim kurre keto gjera ne mode.

Nuk mund ta besoj qe sandallet e xhelatines kane egziastuar .

Mendoj , nese vertete keni fothte thjesht vishni nje bluze me manga te gjata.

Ehde pse Will shkelqente me kete veshje , te veshesh pantallona te ngjitura me nje rrip te leshuar eshte nje JO e madhe.

Se kuptoj pse me kane lene te dal nga shtepia shtepia  ?!

Source:http://diply.com/style-mistakes-we-made-in-the-90s?publisher=wonder

Vajza qe transformon veten e saj ne karakteret e Diznit permes grimit dhe shamise se saj

Artistja malajziase e njohur si mbreteresha e Henes ka 73.000 ndjekes ne instagram. Te gjithe admirojne grimet e saj ku ajo rikrijon karakteret e filmave te animuar klasik .Ajo filon nga librat me te dashur te sa si J.R.R Tolkien , Hannibal Lecter deri ne nje nivel tjeter duke perdorur aftesite e saja si make-up artiste qe ti sjelle karakteret e preferuara te saj ne jete .Me e mira e kesaj eshte se ajo perfshin shamine e saj ne prezantimin e karaktereve te saj te preferuar nga Dizni.Shikoni mbretereshen e Henes si rikrijon karakteret tuaj te preferuar ne nje menyre qe se keni pare me asnjehere  me  pare !

Source:http://diply.com/diy-disney-characters-hijab?publisher=social

Nena sheh te birin qe ngushellon vellain e vogel me kancer

Tomas qe eshte 4 muaj kishte lindur me lendime te lekures ne krah.Pas pak kohesh nje gunge iu shfaq ne pjesen abdomenale dhe pas pak u diagnostifikua me kancer .Tomasi ka nje vella te madh qe eshte 4 vjet dhe quhet Uilliam .Nje dite derisa te dy vellezerit po rrinin qete dhe nena e tyre hyri me kamere ne dore me shpresen qe ti kapte duke bere ndonje veprim femijesh qe do te ishte qesharak dhe i dashur-  “E keni prasysh rregullen qe thote se kur femijet jane te qete …Une prisja qe kur te hyja ne dhome djali im te ishte lyer i teri me Nutella por ne vend te kesaj pash kete.”

Tomas dhe Uilliam te shtrire prane njeri tjetrit derisa Uilliam po perkedhelte faqen e Tomasit

Djali im Uilliam po i thoshte vellait te tij te vogel “Kuya(vellai i madh ) eshte ketu .Cdo gje eshte mire .” Sherill thote qe ata kujdesen dhe e puthin sa me shume qe munden Tomasin dhe perpiqen ta perballojne diagnozen sa me mire qe munden.

“Nuk mund ta pershkruaj dhembjen qe ndiej gjithnje kur e shoh fytyren e tij te mrekullueshme ” Zemra me thyhet me cdo buzeqeshje qe me fal Tomas sepse e di sa do te me mungoje kur te shkoje, dhe kur mendoj se nuk mund te duroj me zemra me thyet edhe me shume kur e shoh ne dhimbje te thelle me shikimin lutes . Zgjohem duke deshiruar qe krejt kjo te jete vetem nje enderr e keqe dhe kur e shoh Tomasin e kuptoj qe kjo eshte e vertete.Shkoj ne shtrat duke qare . Shkoj e trishtuar dhe duke u lutur qe kjo mos te jete nata jone e fundit. Edhe pse koha e Tomasit ne kete bote nuk eshte e sigurt , nje gje qe eshte e sigurt eshte se prinderit e tij dhe vellai i tij i mrekullueshem e duan pafund.

Source: http://diply.com/mom-captures-moment-her-son-comforts-baby-brother-cancer?publisher=experience

Cfare i ndodh trurit tuaj kur merrni nje ” like ” ne instagram

Profesori i Universitetit njujorkez Adam Alter
shpjegon se cfare i ndodh trurit tone kur ndokush na ben like nje post ne instagram ose ne rrjetet tjera sociale.
“Kur ndokush ben like foton tuaj apo cfaredo postimi qe beni eshte sikur te marresh droge.Arsyeja eshte se nuk eshte e garantuar se ju do te merrni like ne postet tuaja dhe eshte procesi i papritshmerise qe u ben aq te varur.Nese do e dinit qe cdo here qe ju do te postoni do ti merrni 100 like ateher ajo do tu bezdisej shume shpejt.”
Nje nder problemet kyce te instagramit eshte se njerezit paraqesin verzionet me te mira te jeteve te tyre . Keshtuqe ju beni 1000 foto para se te nxjerrni nje te vetme.Cfare do te thote se cdo here kur ju shikoni profilin e dikujt ju shihni vetem me te miren e jeteve te tyre , qe u ben te mendoni se jeta juaj me gjith ato ngaterresa ndoshta nuk eshte edhe aq e mire.Te shohesh versionet me te mira te jeteve te te tjereve te ben te ndjehesh i privuar.

Si te parandaloni dhembjen e kokes

    

Gjeni nje vend te qete , relaksues qe te qetesoheni.
Kerkoni qetesi absolute ne nje vend te qete ku ju mund te relaksoheni te pakten per 30 minuta , fikni dritat dhe koncentrohuni ne frymemarjen tuaj. Sigurohuni qe shtrati juaj te jete i rehatshem dhe koken te vendoni ne pozite qe mos te keni shtypje ne  qafe.Shmangini dritat sepse ato vetem e fuqizojne kokedhembjen.


Masazhoni fytyren dhe koken
Vendoni gishtat ne temthat tuaj ,beni shtypje te lehte me gishta dhe vazhdimisht ferkoni nga temthat drejt ballit tuaj .
Lehtesisht masazhoni pjesen e hundes qe te lironi kokedhembjen nga sinusi dhe migrena.

Praktikoni teknika relaksimi si: Meditimi, lutja,frymemarja e thelle,vizuelizimi etj

Ushtroni fyrmemarjen– Frymemarja eshte nje gje qe te gjith e bejme gjate gjith kohes por, relaksimi dhe frymemarja e thelle eshte ajo qe ju duhet te fokusoheni.Frymemarja e thelle dhe e rregullt largon tensionin dhe ju relakson pas pak minutash.Gjeni nje vend te qete  dhe te erret , hiqni rrobat e ngushta dhe shtrihuni,pastaj merrni fryme thelle permes hundes derisa te mbushnni mushkerite me ajer ,mbajeni frymen per 2-3 sekonda dhe leshoni permes gojes derisa te zbrazni ajrin nga mushkerite.

Kufizoni perdorimin e parfumeve-Parfumet dhe ererat e mira mund te na pelqejne por ato gjithashtu mund te na shkaktojne kokedhembje.Mundohuni ti largoni parfumet nga perdorimi i tepert dhe kerkoni qe personat prane jush te bejne te njejten.

Ushtroni joga-Joga zvogelon dhe parandalon tensionin dhe kokedhembjen .Rrotullime te lehta te qafes dhe ushtrimet e joges do ju ndihmojne ne qetesimin e kokedhembjes.

Pini uje-Ju duhet te pini 4 here ne dite sa me shume uje qe te parandaloni kokedhembjen .Mos pini uje shume te ftohte sidomos ata me migrene preferohet te pijne uje ne temperature te dhomes .Meshkujt duhet te pijne 13 gota (3 litra) ne dite ndersa femrat 9 gota  (2.2  litra) ne dite. Shmanguni pijeve alkoololike ose pijeve qe permbajne kofeine sepse ato bejne qe organizmi juaj te dehidroje.

 

Source: http://www.wikihow.com/Get-Rid-of-a-Headache