Ata vunë re një objekt që dilte nga faqja e fëmisë së tyre, të shokuar nga diagnoza e mjekut!!

Aaron dhe Emma Washington, vunë re që fëmija i tyre kishte një puçërr në njërën anë të fytyrës. Mirëpo, si shumica e prindërve të rinj, nuk i kushtuan shumë rëndësi duke menduar që do ti kalojë në mënyrë natyrale pa pasur nevojë për vizitë të mjekut.

Por çdo ditë e më shumë puçrra rritej derisa një ditë arriti formën e një topi golfi. Ata e kuptuan që nuk është një gjë që duhet injoruar dhe vendosën të marrin mendim nga mjeku për të kuptuar se ç farë po ndodhë me fëmijën e tyre 7 muajshe.


As mjeku nuk kishte parë një gjë të tillë. Edhe pse ai në fillim e diagnostifikoi si infeksion të fytyrës, së shpejti u kuptua që nuk është thjeshtë një infeksion dhe se ai duhej të merrte masa paraprake para se të shkonin gjërat edhe më keq.


Ai hapi puçrrën dhe filloi të shtrydhë atë. Derisa tërhiqte mjeku, ai dhe prindërit mbetën të shokuar. Ishte një pupël/ pendë e stërmadhe. Teoria më e besueshme është që fëmija ka thithur puplën aksidentalisht gjatë kohës që ka qenë në shtratë ose afër ndonjë djepi ose vend rehatie për fëmijë. Sipas gjitha gjasave, penda/pupla nga goja është vendosur (ngjitur) në faqen e saj dhe ka depërtuar në lëkurë.

Source: http://impressivethings.me/they-notice-object-coming-out-of-their-babys-neck-baffled-by-doctors-diagnosis/

Ai vëndoi kamerën për të xhiruar kërcimin e tij- nuk e paramendoi që 25 milion njerëz do ta shikonin!!

Për vite me radhë, një artist i talentuar kishte ushtruar çdo ditë, të paktën një orë në dite për të perfeksionuar të gjitha llojet e kërcimit që në fund të shfaqte talentin e tij përmes Youtube-s me një përmbledhje të të gjitha atyre stileve në nji vallëzim të vetëm.

Në videon më poshtë ai ndau me botën kërcimin e tij unik. Mënyra se si ai ia arritë që të bashkojë stilin tradicional dhe modern është impresionuese.

Source: http://impressivethings.me/he-set-up-camera-to-record-his-dance-he-didnt-expect-25million-people-to-love-him-because-of-it/

Mjekët të befasuar, kurimi i bronhitit nga mjeksia popullore sjell rezultate fantastike!!

Në ditët e sotme, gati se çdo i dyti person vuan nga sëmundjet kronike siç është bronhiti apo kollitja e thatë. Arsyeja është ajri i ndotur,pirja e duhanit, si dhe ambientet e mbuluara me tym.

A jeni lodhur duke provuar çdo lloj barne dhe prap duke mos pasur sukses? Nëse po, kjo është një metodë shumë efektive për të shëruar bronhitin dhe kollin e thatë.

Sigurisht që keni dëgjuar për bimën xhenxhefil, por nuk mundeni as ta paramendoni se sa sëmundje i shëron, njëra ndër to është edhe bronhiti.

Xhenxhefili në kombinim me mjaltin bën çudira.

Në një kavanoz me mjaltë shtoni pak xhenxhefil të bluar ose të prerë në copa të holla. Lëreni të qëndroj 24 orë. Pas 24 orësh mjalti është gati për tu ngrënë.

Preferohet të hahet nga një lugë mjaltë çdo mëngjes dhe çdo mbrëmje.

Transmeton: theamazing.net

A keni lëkurë të thatë dhe kruarje? Shikoni këto mënyra të lehta për tu bërë që të arrini rezultate të pabesueshme brenda pak ditësh

Irritimet në lëkurë zakonisht mund të shkaktohen si pasojë e lëkurës së thatë, rrobave të ashpra, djersitjes, reagimeve alergjike të detergjentëve, madje edhe nga stresi.  Lëkura e thatë, e skuqur, dhe e irrituar jo vetëm që është shqetësuese, por ajo gjithashtu mund të lë njolla gjatë grimit tuaj të përditshëm. Sidoqoftë, eksistojnë disa mënyra për të parandaluar dhe kuruar lëkurën e irrituar pa u vizituar nga mjeku.

Lyej pjesët e irrutuara duke bërë masazhë të paktën dy herë në ditë. Përdor detergjente për larje, zbutës dhe losione të butë pa erë parfumesh që shkaktojnë irritim të lëkurës. Vish rroba të brendshme të rehatshme dhe të buta, si dhe praktikoni frymëmarrjen e thellë kur ndjeheni të stresuar. Filloni të merrni  rregullisht barna për alergji , siç janë Zyrtec, Allegra ose Benadryl. Mundohuni të anashkaloni kruarjen në pjesët irrutuese, në mënyrë që të arrini shërimin e tyre. Këto mënyra mund të marrin kohë të gjatë për të arritur rezultatet e duhura dhe në të njejtën kohë mund të jenë edhe të mundimshme kshtu që provoni këto  mënyra për shërim sa më të shpejtë.

Vaji i Kokosit

Ky vaj ndihmon në parandalimin e mikrobeve, bakterieve dhe është i mbushur me substanca antioksidante. Kur përdoret si zëvendësues i losioneve ose kremrave, vaji i kokosit ndihmon në mbajtjen e yndyrës dhe zvogëlon irritimin.

Shafrani i Indisë

Një lugë në ditë i mbushur me shafran Indie largon irritimin e lëkurës. Shafrani i Indisë me vetitë e tij natyrale antiseptike, anti-inflamatore dhe antioksiduese ndihmon në balancimin e ngjyrave të fytyrës. Ngrënia e ushqimeve me melmesa të shafranit të Indisë ndihmon në pakësimin e irritimeve si dhe përshpejton procesin e shërimit.

Kamomila

Përgatit një filxhan  çaj kamomil  shumë të fortë, lëreni të lëshoj për 15-20 minuta. Merrni pambuk dhe lyeni fytyrën tuaj në pjesët e ndijshme.  Kamomilën mundeni ta gjeni edhe si krem nëpër kozmetika ose barnatore. Sipas disa studimeve të bëra nga klinika Mayo, kamomila ndihmon në zbutjen e fytyrës duke dhënë një ndjesi lehtësimi të përkohshme.

Trangulli

Bëj prerjen e disa copave të holla të trangullit, vëndoji direkt në pjesët irrituese dhe lëri të qëndrojnë për nji orë ose dy. Trangulli ndihmon në freskimin e lëkurës, kthimin e yndyrës së saj si dhe redukton irritimin.

Fara e Lirit

Mënyra më e mirë për të parandaluar si dhe për ta hequr përgjithmonë irritimin e lëkurës është mbase, mbajtja e dietës  me acide yndyrore të omega-3. Nëse jeni vegjetarian, atëherë fara e lirit është një metodë e mirë për të arritur deri tek omega 3.

Vaj Peshku

Omega 3 është aq shumë i dobishëm për lëkurën tuaj, saqë ju duhet të siguroheni që çdo ditë të merrni sa më shumë që është e mundur. Omega 3 mund të gjindet në forma shtojcë( barna , ose si vaj) ose mund ta fitoni duke ngënë salmon disa herë në javë.

Është shumë e vështirë për tu larguar irritimet e lëkurës, por nëse bëni një jetë ku ju i shmageni stresit, hani ushqim të shëndoshë, bëni ushtrime fizike, bëni gjumë të nevojshëm dhe i përmbaheni proceseve të lartë përmendura, ju mundeni ta largoni atë.

Source: http://impressivethings.me/is-your-skin-dry-and-itchy-heres-how-coconut-oil-can-help/

15 Simptoma Vdekjeprurëse që nuk duhet Anashkaluar

Shenja dhe simptome të përgjithshme të kancerit

Çdo lloj i kancerit ka simptomat e veta, varësisht se në cilën pjesë të trupit gjendet dhe se sa janë shpërndarë. Por ekzistojnë disa simptoma që janë të njejta për çdo lloj kanceri.

Shumica e tyre kanë të bëjnë me mënyrën se si reagon trupi ynë me organizma të padëshiruara.  Këtu është një listë e 15 shenjave paralajmëruese të kancerit që shumica e njerëzve nuk i konsiderojnë të rrezikshme.

Ndryshime në Anus

Ndryshime në madhësi, diare e shpeshtë dhe kapsllëku janë shpesh simptoma kanceri të traktit digjestiv. Ato janë të përcjellura me dhembje konstante barku.

Ndryshime në Urinim

Nëse vëreni që ju shkoni në wc më shpeshë se zakonisht, dhe gjatë urinimit ju ballafaqoheni edhe me dhembje, mund të jetë shenjë që kanceri ka prekur prostatën ose fshikëzën tuaj.

Plagët

Plagët janë shenjë e kancerit oral, kancerit në lëkurë, dhe kancerit që prekë gjenitalet.  Ju duheni të konsulltoheni menjiherë me mjekun tuaj nëse vëreni ndonjë plagë.

Gjakderdhja

Gjakderdhje në anus ose gjatë urinimit, kollitje me gjak, ose pëlcitje gjaku, mund të jenë simptoma të disa llojeve te kancerit.

Gungat

Nëse vëreni që gunga juaj e re ose e mëparshme është duke ndërruar formë, atëherë ju duhet që të konsulltoheni sa më parë me mjekun tuaj.  Mund të jetë simptomë e disa llojeve të kancerit.

Mostretja

Simptoma që më së shpeshti gabohet është mostretja sepse është një sëmundje e shpeshtë. Sidoqoftë, kjo simptomë do të thotë që kanceri ka prekur traktin e tretjes, sidomos nëse është e shoqëruar me dhembje konstante të barkut dhe gëlltitje të ngadalshme.

Ndyshime të Pikave ose Nishaneve

Çdo ndryshim i ngjyrës, formës ose madhësisë së nishaneve ose pikave nëpër trup mund të jetë simptomë kanceri, sidomos në rast dhimbjeje.

Zhvillimi i Pazakontë i Qimeve

Zhvillimi jo i zakonshëm i qimeve është një ndër shenjat e kancerit. Por mos bëj panikë, sepse jo çdo herë do të thotë që është kjo arsyeja. Sidoqoft, konsulltohuni me mjekun për të kuptuar problemin.

Ndryshimet e Lëkurës  

Lëkura e kuqe, e zverdhur ose e errët është një ndër shenjat më paralajmëruese e kancerit, por nuk do të thotë që ndryshimi i lëkurës është çdoherë sëmundje e kancerit.

Dhimbja

Nëse ju gjatë gjithë kohës keni dhembje koke ose shpinde, kjo mund të nënkuptojë që ju mund të keni ndonjë lloj kanceri. Çdo dhimbjeje kronike i nevojitet përkujdesje mjeksore.

Ftohja

Zakonisht, ftohja është e lidhur me sistemin e imunitetit, por gjithashtu mund të nënkuptojë fazën e parë të çdo lloj kanceri që ka filluar të përhapet nëpër organet tjera.

 Humbja në Peshë

Nëse je duke humbur shumë kilogram pa bërë ushtrime ose pa mbajtur dietë, mund të jetë simptomë kanceri. Sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, shumica e pacientëve me kancer përjetojnë humbje të përnjëhershme të kilogramëve.

Kollitja

Kollitja kronike dhe fyti i thatë janë shenja kanceri të traktit për frymëmarrje, siç janë kancer në fyt ose mushkëri. Konsulltohuni me mjekun nëse kollitja nuk ndalet.

Nyjet Limfatike të Pazakonshme

Nëse nyjet limfatike janë përnjëherë të fryra , të ndjeshme ose të  parehatshme, ju duheni menjiherë të kërkoni ndihmën e mjekut.

Lodhja

Mund të duket e çuditshme, por edhe lodhja është paralajmërim për kancer meqë është reagim i natyrshëm i sistemit imunitar. Disa lloje të kancerit mund të shkaktojnë humbje të gjakut, gjë që shkakton lodhje. Konsulltohuni me mjekun nëse ndjeheni i lodhur.
Source: http://impressivethings.me/15-cancer-warning-signs-people-ignore-until-its-too-late/

 

Ky zjarrfikës shpëtoi jetën asaj. Kjo është gjëja që ajo bëri 17 vite më vonë

Shumë vite më parë, një zjarrfikës i quajtur Mike Hughes i shpëtoi jetën një fëmije 9 muajshe nga një zjarr që kishte ndodhur në shtëpinë e saj. Por historia nuk mbaron vetëm me këtë përfundim të lumtur.

“Kur ne arritëm në vendngjarje, një pjesë e madhe e shtëpisë ishte mbuluar me zjarr. E gjeta Danielle-n të mbështjellur në krevatin e saj të bebes që ndodhej në dhomën e gjumit” tha Mike.

Pas disa viteve, ai dëshiroi që të dinte se çfarë kishte ndodhur me fëmijën të cilin ai e kishte shpëtuar. Pasi që e kishte gjetur profilin e saj në Facebook, ai i dërgoi asaj një letër: “ Mendoj që unë të kam shpëtuar një herë nga zjarri kur ti ishe ende e vogël” Që nga ai moment ata asnjëherë nuk i ndërprenë kontaktet dhe Mike u bë një baba i dytë për Danielle-n.

17 vite pas zjarrit, Danielle e fton Mike-n në ceremoninë e maturës së saj, si shpëtimtari dhe shoku i saj.

Mike qau nga gëzimi kur dëgjoi fjalimin e Danielles në ceremoni: “ Prezenca e Mike-s është me të vërtetë e rëndësishme për mua. Unë gjithnjë qaj nga gëzimi kur e mendoj se si çdo gjë do të mund të ishte ndryshe. Unë nuk do të isha këtu po të mos ishe ti.”

Source: http://impressivethings.me/this-fireman-saved-a-little-girl-this-is-what-she-did-17-years-later/

Ç’farë ndodhë me organizmin tuaj nëse bëni përzierjen e alkoolit me pije energjetike?

Shkencëtarët paralajmërojnë se përzierja e alkoolit me pije energjetike mund të bëj netët më të rrezikshme për ju.

Koktejet  e njohura siç janë vodka dhe red bull,espresso martini ose jagerbombs  ku një pikë alkooli përzihet me pije energjetike, mund të shkaktojnë më shumë rreziqe se sa pierja e alkoolit të pastër.

Në bazë të 13 studimeve në lidhje me sjelljen e njeriut, është konkluduar se kjo ndodh për shkak të efektit stimulues të kofeinës i cili jep më shumë energji për të qëndruar sa më gjatë natën dhe për të pirë sa më shumë alkool në përgjithësi.

“Zakonisht kur ti pi alkool, ti lodhesh dhe shkon në shtëpi” ka cekur Audra Roemer, autorja kryesore e studimit të publikuar në Gazetën për Studime mbi Alkoolin dhe Drogën.

Pijet energjetike “mbulojnë” atë, në këtë mënyrë bën që njerëzit  të ndjehen më energjetik duke mos vënë re se sa të lodhur dhe të dehur janë, kështu që ata vazhdojnë natën e tyre, duke pirë sa më shumë dhe duke i’u nënshtruar rreziqeve me sjellje të pakontrolluara.

Qendra për bamirësi “Charity Drinkaware” paralajmëron se përzierja e alkoolit me pijet energjetike mund të jetë një “kombinim i rrezikshëm”, ngaqë ajo mund të bëjë njerëzit “të dehur dhe gjatë të zgjuar”, duke krijuar tek ata një ndjenjë sigurie të rrejshme.

Gjithashtu, konsumimi i lartë i kofeinës mund të shkaktojë rrahje të shpeshta të zemrës, pagjumësi apo ndjenja shqetësimi ose nervoze.

Source: http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/alcohol-energy-drinks-nights-out-dangerous-jagerbombs-vodka-red-bulls-research-university-of-a7640791.html

Atraksionet qe cdo turist duhet vizituar!

Disa udhetime ju ofrohen vetem nje here ne jete, andaj ju duhet zgjedhur ato qe i’a vlejne per tu vizituar !

Sipas disa turisteve, keto jane atraksionet qe cdokush duhet vizituar:

Macchu Pichu – Peru
Ujevarrat e Niagares- Kanada
Taxh Mahall- Indi
Ura e Sidnejit- Australi
Koloseumi- Itali

Source: : https://www.indy100.com/article/one-thing-visit-each-country-tourism-vouchercloud-attraction-tripadvisor-7647576