3 këshilla prekëse nga një njeri që është në prag të vdekjes…

Edhe pse i kam vetëm 24 vjeç, tanimë unë kam zgjedhur kravatën time të fundit. Do ta vëndoj atë në ditën e funeralit tim që do të jetë vetëm pak muaj më vonë. Ndoshta nuk do të përshtatet me kostumin tim, por prap mendoj që është perfekt për këtë rast.

Kur kuptova që kisha kancer, ishte bërë shumë vonë dhe më smë kishte mbetur  as kohë dhe as shpresë për të jetuar. Në ato momente kuptova që jeta më kishte shkuar kot, duke mos bërë gjë. Kjo është arsyeja se pse po ndaj me ju disa gjëra që kam kuptuar rëndësinë e tyre tani që jam në prag të vdekjes.

Mos harxhoni kohën tuaj duke punuar punë që nuk e pëlqeni. Dihet që nuk do të arrini sukses në diçka që ju nuk e pëlqeni. Durimi, pasioni dhe përkushtimi vijnë shumë lehtë kur punoni me zemër.

Mos u frigoni nga opinionet e të tjerëve. Frika ju bën më të dobët dhe ju paralizon. Nëse ju e lejoni atë, çdo ditë do të rritet derisa një ditë nuk do të mbetet asgjë nga ju, përveç një njeriu që nuk ka vetbesim. Dëgjoni zërin tuaj të brendshëm dhe vazhdoni me të. Dikujt mund ti dukeni të marrë,por për dikë mund të bëheni legjendë.

Vlerësoni njerëzit përreth jush. Shokët dhe familjarët tu, gjithnjë do të jenë burim i pashterrshëm i fuqisë dhe dashurisë. Kjo është arseyja se pse ju nuk duhet të nënvlerësoni ato.

Source:icreative.am

12 foto të çuditshme që duhet shikuar dy herë për ti kuptuar…

Kur shihni një foto të çuditshme, mendoni me veten: si është e mundur që ta kenë bërë atë? Këto foto duket si i kundërshtojnë të gjitha ligjet e fizikës, por nuk është ashtu. Ne kemi përmbledhur 12 foto të çuditshme që duhet shikuar dy herë për ti kuptuar.

Kjo nuk është në rregull…

Provoni që të hiqni një pa i rrezuar tjerat…

A jeni aq trim sa për të hyrë brenda?

Si është e mundur kjo?

Njeriu i cili mund të ngas…në ujë?

Koka misterioze…

Një shëtitje e thjesht në pyll… por ç farë??

Këtij bricjapi nuk ia ndin fare për ligjin e gravitetit.

Vetura me aftësi Spiderman-i.(njeriut merimangë)

Vetëm pak sa ta shërbej veten me pak ujë…

Urë e mbuluar me ujë.

Notuesi pa kokë.

Source:brightside.me

10 foto të çuditshme të maceve, e 6 do t’ju befasojë…

Edhe pse lexojmë shumë lajme dhe shohim shumë foto të tyre, ka ende gjëra që si kemi parë për macet. Më poshtë keni 11 foto të maceve që janë kapur duke bërë gjëra të çuditshme.

Madhështia e kësaj mace është shumë e madhe.

Duke u nxehur.

Duke lexuar Jean- Paul Sartre.

Bukë prej mace.

Punëtor i lodhur.

Mace afariste.

…Dhe kolegu e saj.

Nënë e kujdesshme.

Kjo mace është në pushime.

Mace e pa shpresë.

Source:brightside.me

10 stile qesharake të flokëve që do tju bëjnë të qeshni me lot…

Femrat janë të njohura për ndryshimin e lukut; çdoherë që ndihen se dëshirojnë që të ndryshojnë pamjen ato vendosin që të bëjnë atë me flokët. Por ç farë mendoni për meshkujt? Në përgjithësi meshkujt nuk luajnë shumë me flokët e tyre, por edhe ata ndonjëherë vendosin të bëjnë ndryshime. Kur ata vendosin për ndryshime, ata e bëjnë në mënyrë drastike. Më poshtë keni disa stile shumë qesharake të flokëve që do tju bëjnë që të qeshni me lot.

Source:icreative.am

Këto janë 10 urat më mahnitëse që keni parë ndonjëherë…

Urat janë një nga kryeveprat më të mëdha të inxhinierisë dhe strukturat masive më të ndërlikuara që njerëzit kanë ndërtuar ndonjëherë. Më poshtë keni 10 prej tyre që do t ju mahnisin.

New River George Bridge, USA ( SHBA)

Gateshead Millennium Bridge, UK ( Britani e Madhe)

Verrazano—Narrows Bridge, USA ( SHBA )

Infinity Bridge, UK (Britani e Madhe)

Wushan Yangtze River Bridge, China( Kinë)

Landwasser Viaduct, Switzerland ( Zvicërr)

Serreria Bridge, Spain ( Spanjë)

Bixby Creek Bridge, USA (SHBA)

Millau Viaduct, France ( Francë)

Octávio Frias de Oliveira Bridge, Brazil ( Brazil)

Source:brightside.me

3 ushtrime shumë të njohura që i bëni gabimisht…

Ndonjëherë ushtrimet dhe pajisjet më të famshme për dobësim, janë ato më pak efektive dhe nëse i bëni ato në mënyrën e gabuar, jo vetëm që nuk tregojnë efekt për dobësim, por mund që të shkaktojnë probleme serioze për shëndetin tuaj. Këto tri ushtrime që do tua paraqesim sot, janë shumë të dëmshme për organizmin tuaj dhe në vend të tyre, ne do tju tregojmë ushtrime që zëvendësojnë ato dhe që njëkohësisht janë edhe shumë të dobishme dhe nuk dëmtojnë organizmin tuaj.

Pajisje për muskujt e kofshëve

Pse paraqet rrezik: Nga kjo pajisje muskujt mund të zgjaten më shumë seç duhet. Edhe pse juve ju duket që janë shumë të përshtatshme/rehatshme, ju mund që të lëndoni ligamentet tuaja.
Me çka mund t a zëvendësoni atë: Mënyra më e mirë dhe më e lehtë për të ushtruar këmbët është që të bëni ushtrime me hapa të lartë. Bëni një hap- sa më i lartë që është aq më i rëndë është ushtrimi dhe muskujt forcohen më shumë.

Përkulje duke mbajtur pajisje palestre

Pse paraqet rrezik: Çdo ushtrim i cili bëhet duke u përkulur dhe duke mbajtur peshë paraqet rrezik për boshtin kurrizorë, sidomos nëse e bëni ushtrimin gabimisht.
Me çka mund t a zëvendësoni atë: Një ushtrim i quajtur”woodcutter” ju ndihmon shumë. Qëndroni drejtë, zgjeroni këmbët më shumë se shpatullat. Merrni një top të mbushur, ngreni duart në mënyrë të drejtë deri tek shpatulla e majtë. Kur lëshoni duart poshtë, vazhdoni në drejtim të këmbës së djathtë dukë bërë gjysmë-ulje siç është e demonstruar në foto.

Ulje-ngritje në drejtim të kundërt

Pse paraqet rrezik: Rreziku kryesor është se duart janë në pozicion jo të rehatshëm dhe nyjet e duarve mbajnë ngarkesë të madhe. Supet dhe bërrylat nuk lëvizin në mënyrën e duhur dhe kjo mund të shkaktojë tendosje të tyre.
Me çka mund t a zëvendësoni atë: Bëni ushtrimin klasik. Është e rëndësishme që shtylla kurrizore të jetë e drejtë, ngreni këmbët dhe duke mbajtur gjithnjë kurrizin drejtë uluni me duar si në foto.

Source:brightside.me

Këto gjëra janë aq perfekte saqë është vështirë të besohet që janë të vërteta!

E keni dëgjuar shprehjen “too good to be true?” Këto gjëra janë aq perfekte saqë është vështirë që të besohet se  janë të vërteta dhe ekzistojnë. Shikoni fotot më poshtë.

Kushte perfekte për kamionë perfekt

Erëza në formë koni. Vetëm imagjinoni aromën e tyre.

Kub prej piriti në shkëmb natyral. Është mahnitëse se çka bën natyra.

Me këto këpucë, secila shkallë lëvizëse është mikja juaj.

Do të kisha harruar enët e palara duke shikuar këtë.

Loja”snake” në jetën reale.

Çfarë rrotullimi/përdredhje.

Kur dy gjëra duken si një.

Kur aftësitë tuaja të gatimit janë më të mira se loja e Tetrisit.

Si mund të qëndrojnë kështu?

Magjia fillon kur realiteti plotëson imagjinatën.

Ky promovues shihet që e adhuron punën që bën.

Source:brightside.me

5 gjëra që meshkujt asnjëherë nuk ia rrëfejnë femrave…

Thonë se çdo femër ka në vete sekrete. Por ç farë mendoni për meshkujt? Edhe ata kanë sekrete që madje as femrat nuk do ti kishin supozuar.

Ne i duam femrat që kanë vetbesim.
Çështja është se meshkujt shohin femrat si vetvetja. Ata më shumë preferojnë një femër harizmatike, se sa një top modele e cila ka probleme me vetbesim.

Dukja jote është e rëndësishme për mua.
Meshkujve nuk ju intereson nëse femra e tyre vishet me stil apo jo. Çdo mashkull dëshiron që femra e tyre të duket edhe seksi edhe elegante, duke mos u dukur vullgare.

Nuk  di se si ta bëj atë.
“Të qënurit burri” në sytë e femrës është shumë e rëndësishme për meshkujt. Kjo është arsyeja se pse ata marrin përsipër punë të ndryshme edhe pse nuk janë të sigurtë se a do të arritin sukses apo jo. Ata duhet që të duken të fortë në sy të femrave.

Ne hutohemi kur ju bëni pyetje të ndërlikuara/dredharake.
Femrat adhurojnë që të parashtrojnë pyetje si ” a dukem e trashë” duke mbajtur shikim të butë. Nuk mund ta përshkruash me fjalë se si ndjehen meshkujt në ato çaste. Edhe nëse ndonjë fustan e bën që femra të duket më e plotë, mashkulli prap do japë kompliment me mendimin se femra është duke kërkuar atë.

Nuk e përballoj atë.
Meshkujt gjatë gjithë kohës bëjnë gara me të tjerët. Ata thjesht janë të mësuar që të kenë çdo gjë dhe nuk mund ti thonë ndonjë femre nëse diçka është e paarritshme për ata.

Source:brightside.me

Gjithnje parashtroni keto 3 pyetje ne intervista pune…

Ne fund te intervistave per pune, punedhenesit gjithnje ju pyesin se a keni ndonje pyetje per te shtuar per fund. Ne vend se te pergjigjeni me “jo”, ju eshte me mire qe te parashtroni pyetje qe mund te rrisin shanset per te fituar vendin e punes dhe gjithashtu ju japin  ide se c fare mund te prisni nga ai.
Keto jane tri pyetje shume te rendesishme qe eshte mire qe ti keni parasyshe kur hyni ne intervista pune:

1. Pyesni per kulturen e kompanise ne te cilen deshironi qe te punesoheni.

Kjo ka te beje me atmosferen ne ambientin e punes, rregullat e kompanise, sjellja mes punetoreve dhe menaxhereve, motivimi, aktivitetet qe behen, vlerat dhe shume te tjera. Duke pyetur kete pyetje, ju mesoni shumecka ne lidhje me te dhe kuptoni se a eshte ai vendi ne te cilin do te donit te punoni apo jo.

2. Pyesni si eshte nje dite tipike e nje puntori.

Eshte shume e rendesishme qe te dini se si eshte nje dite ne kompanine ku doni qe te punesoheni, keshtu ju kuptoni se cilat jane pergjegjesite tuaja dhe me cfare pengesash duhet qe te perballeni. Kjo pyetje gjithashtu jep pershtypje tek punedhenesi qe ju keni potencial per te punuar.

3. Pyesni se cili eshte hapi tjeter i intervistes.

Pas intervistave, vjen nje kohe kur jeni ne pritje te pergjigjes se tyre. Ne vend se te prisni te stresuar ne shtepi dhe me dite te tera, ju eshte me mire qe te pyesni dhe te pergatiteni per pergjigjen; qofte pozitive apo negative. Nese ata ju premtojne se do tju therrasin, ateher pyesni per daten dhe oren dhe mos harroni qe ta falenderoni punedhenesin tuaj potencial.

Source:brightside.me

Mënyra se si mbani timonin e veturës suaj tregon shumë mbi personalitetin tuaj…

Shumica e vozitësve, zakonisht ata me eksperiencë vozisin veturën gati se nënvetëdije dhe nuk kontrollojnë fare se si mbajnë duart e tyre në timon. Dhe kjo në fakt, tregon shumë mbi natyrën e tyre. Ju ftojmë që të shikoni disa pozicione të duarve që më së shpeshti përdoren nga njerëzit kur vozisin dhe të kuptoni se ç farë thonë ato për ju.

Kjo mënyrë tregon që ju jeni minimalist. Ju tentoni që të jetoni sa më thjeshtë që është e mundur. Preferoni që të keni rreth të ngushtë të shoqërisë,por kjo nuk do të thotë që ju jeni i bezdisshëm. Njerëzit ju çmojnë ju për stilin tuaj të jetës dhe pikpamjeve jo dramatike mbi jetën.

Ju jeni person i logjikshëm. Ju jeni njeri shumë i arsyeshëm dhe racional. Familja juaj çmon personalitetin tuaj për sigurinë tuaj dhe aftësinë për të marrë vendime të duhura. Keni luhatje të shpeshta të humorit, por gjithnjë mundoheni që të kontrolloni këtë veti.

Jeni njeri i paqes. Nuk duroni konfliktet. Nëse u është dashur ndonjëherë që të ngrisni zërin, kjo është një përjashtim i rrallë. Ju nuk mund të duroni armiqësi mes njerëzve dhe ju përdorni aftësitë tuaja për paqe për të zgjidhur problemet.

Ju jeni perfeksionist. Ju vëndoni duart në timon ashtu siç jeni mësuar kur keni marrë lejen dhe mendoni se çdo gjë duhet që të bëhet në mënyrën e duhur. Motoja juaj me të cilën edhe keni sukses në jetë është ” Çdo gjë duhet që të bëhet në mënyrën e duhur.” Njerëzit rreth jush dëshirojnë që të jenë si ju.

Ju jeni njeri alarmant. Shpesh keni probleme me stres. Ju kontrolloni punën tuaj 2-3 herë për tu siguruar që çdo gjë është në rregull. Familjarët tuaj gjithnjë mundohen që tju qetësojnë sepse e dijnë që pas jush është një njeri i mrekullueshëm.

Source:brightside.me