17 fontanat rreth e perqark botes qe do t’u bejne te mrekulloheni nga bukuria e tyre

Arkitektura është një zhanër interesant i artit. Arkitektet e vërtet mund të kalojnë orë duke komentuar mbi ndërtesa të pazakonshme, ura të mahnitshme dhe skulptura qe u lene me sy hapur, në stilet që ato përfaqësojnë dhe periudhat historike nga të cilat vijne. Ndërsa ne u sjellim disa nga me te bukurat. Me siguri është e vërtetë ajo që thonë – “Ju mund të shihni se  zjarri  djeg dhe ujë  bie pafund.”

SHBA

Emiratet e bashkuara arabe

 SHBA

Spanje

Emiratet e bashkuara arabe

SHBA

Emiratet e bashkuara arabe

Austri

France

SHBA

Japoni

Singapore

Korea jugore

Angli

Spanje

Spanje

SHBA

Fontane digjitale

Ilustrime qe tregojne sa shume interneti na ka ndryshuar jeten

Asnjë prej nesh kurrë nuk duhet të dorëzohet për panike – jeta reale padyshim qe egziston  ende, pavarësishte rolit të madh që luan interneti në jetën moderne. Pajisjet dhe teknologjia luajnë një rol  te madh në jetën tonë, por me të vërtetë është vetëm një pjesë.
Perpara: Ti ia kishe ngulur syte asaj.          Tani: Ti pelqeve foton e saj.

Perpara: Dreqin, epizodi tjeter eshte javen e ardhsme.
Tani: Dreqin, sezoni tjeter eshte vitin tjeter.

Perpara: A deshiron nena jote nje dhenderr?
Tani: Cili eshte dallimi mes teje dhe nje ylli te ndritshem ?

Pirateria perpara dhe tash

Perpara: Mami, ndihmeeee!
Tani: Ok, Google, si te bej nje supe?

Cfare shkrepje fotosh beheshin perpara dhe tash nga pushimet

Perpara: Ke marre kameren me vete?
Tani: Ke marre shkopin e telefonit per “selfie”?

10 Rregullat e modes qe do t’ju bejne nje guru mode

Juuve nuk u duhet te merrni leksione ose madje te ndiqni shfaqjet më të fundit të modës për të transformuar stilin tuaj dhe të kuptoni se çfarë eshte moderne mbi të gjitha. Gjithcka duhet të bëni është të shikoni rrugët e Nju Jorkut. Banorët e këtij qyteti të pabesueshëm, duken kaq unik që ju nuk mund të mos e vereni dhe mos te ndiheni të frymëzuar.

Rregulla nr.1 Kur s’keni cfare te vishni, vishuni me zi

Rregulla nr.2 Ska rendesi cmimi i rrobave tuaja, gjeja me me rendesi eshte te gjeni kombinimin e duhur

Rregulla nr.3 Nje cante eshte investimi me i mire

Rregulla nr.4 Syzet mund te mbahen pa marre parasysh stina

Rregulla nr.5 Nese u duket se  dicka i mungon pamjes tuaj, shtoni dicka me ngjyre te ndritshme

Rregulla nr.6 Perzieni stilin

Rregulla nr.7 Rrobat “vintage” (te kahmotshme) jane miku juaj me i mire

Rregulla nr.8  Guxoni te luani me madhesi te ndryshme

Rregulla nr.9 Me pak do te thote me shume kur eshte puna te floket dhe te grimi

Asnjehere nuk duhet t’u ndaloni femijeve se beri keto veprime

Psikologët mendojnë se kufizimet e bëjnë një fëmijë të ndihen më të sigurt dhe më të qetë. Sidoqoftë, kufizime të caktuara mund të bëjnë pikërisht të kundërtën, duke  bërë të vegjlit tuaj të ndjehen të pasigurt dhe ngadalësojne zhvillimin e tyre.


1.Mos i ndaloni te bejne pyetje
Një fëmijë rritet dhe mëson për botën, duke gjetur gjithnjë e më shumë pyetje. Mund të jetë e vështirë për prindërit t’u përgjigjen të gjitha pyetjeve në mbrëmje kur janë të lodhur, por koha cilësore me fëmijët tuaj jo vetëm që i ndihmon ata të zhvillohen, por krijon një lidhje të fortë midis jush që do të qëndrojë me ju edhe kur fëmijët tuaj të rriten.

2.E qajtura
Fëmijët e vegjël ndiejnë gjithçka shumë më gjallërisht se të rriturit. Mos i ndaloni femijet tuaj të qajnë, as  te kene turp nga lotet. Është më mirë t’i ndihmosh ata të kuptojnë pse po qajnë dhe të gjeni një mënyrë për t’u marrë me ta.


3.Lakmia
Fëmija juaj ka të drejtë të ketë gjëra të tyre, ashtu si të rriturit. Asnjëherë mos i turperoni ata pnese jane lakmitar.

4.Thuani JO
Fëmija juaj nuk është subjekti juaj; Ata janë një anëtar i familjes në vete. Tu ndalosh atyre qe t’u thonë juve “jo” për ju do të thotë shkelje e kufijve të tyre. Në vend të kësaj, përpiquni të gjeni një marrëveshje ose një mënyrë për të shpjeguar pse ata nganjëherë duhet të bëjnë atë që nuk duan.

5.Ji i zhurmshem
Mos ua  prishni fëmijërine. Le të këndojnë këngë dhe të bëjnë zhurmë. Kjo është periudha e vetme e jetës së tyre, kur ata janë të lirë të bëjnë kështu.

6.Ki frike
Fëmijët e vegjël mund të frikësohen nga një mjek ose nga një i afërm i çuditshëm, dhe kjo është ne rregull. Mos u turpëroni që kane frikë, por le ta dinë që jeni aty dhe nuk ka asgjë për të pasur frikë.


7.Mbani sekrete
Sa më te rritur fëmijet tuaj, aq më shumë kanë nevojë për privatësinë e tyre. Ju duhet të dini se çfarë po ndodh në jetën e tyre, por sigurohuni që të mos i shkelni. Besimi i fëmijëve tuaj nuk ka cmim dhe  është më mirë të mos rrezikosh duke lexuar ditarët e tyre ose duke u bere shtypje për sekretet e tyre.

8.Te ndjehen te hidheruar dhe xheloz
Një fëmijë është gjithashtu një person dhe ata kanë të drejtë të kenë ndjenja negative. Mos harroni se fuqia e tyre e vullnetit nuk është ende e fortë dhe ata kanë probleme me kontrollin e tyre. Fëmijët tuaj nuk duhet të ndalin se shprehuri veten dhe ndjenjat e tyre vetem nëse ne mendojmë se janë të këqinjte”.


9.Bejne gabime
Askujt nuk i pëlqen të bëjë gabime, dhe është edhe më keq kur një i rritur ju qorton për to. Nuk është çudi që një fëmijë nuk do të dëshirojë të bëjë asgjë vetë, pas kësaj.

Vetëm gjenite mund të gjejnë dallimet në këto 15 foto

Tipar dallues i të gjithe gjenive është një mendje e shkëlqyer dhe vëmendje ndaj detajeve. Ata do të vënë re edhe dallimet më të vogla mes dy imazheve.
Me poshte mund te gjeni dallimet midis fotografive.

Gjeni 3 dallime

Gjeni 3 dallime

Gejni 3 dallime

Gjeni 3 dallime

Gjeni 3 dallime

Gjeni 4 dallime

Gjeni 2 dallime

Gjeni 2 dallime 

Gjeni 2 dallime

Gjeni 3 dallime

Gjeni 3 dallime

Gjeni 3 dallime

Gjeni 4 dallime Gjeni 3 dallime

 

Hedhni pak sode buke ne shtratin tuaj te fjetjes dhe shihni cfare ndodh.

Tregu modern është plot me produkte pastrimi të ndryshme që mund të dëmtojnë shëndetin tonë. Megjithatë, lehtë mund të gjeni në kuzhinë një pastrues absolutisht të sigurt i cili, për më tepër, është i aftë të krijojë një mrekulli të vërtetë në shtëpinë tuaj.
Ne ju ftojmë të mësoni rreth disa mënyrave të përdorimit të sodes per gatim që do të ndihmojnë për të shmangur pastruesit qe kushtojne shume.


Kjo mënyrë e pastrimit të një dysheku do të largojë papastërtitë, djersën, qelizat e vdekura të lëkurës, pluhurin dhe erërat e pakëndshme.
Së pari, thithni me thithese elektrike të gjithë dyshekun. Pastaj, duke përdorur një site, shpërndani në mënyrë të barabartë 1 paketë sode buke (nëse dëshironi, ju mund të shtoni 10-15 pika vaj esencial) mbi të gjithë sipërfaqen e saj. Lëreni dyshekun të mbuluar me të gjithë soden për disa orë, mundësisht për një ditë. Pastaj thithni perseri me thithese elektrike me kujdes për të mbledhur të gjithe soden e bukes.


Merrni një enë dhe përzieni 1 luge te madhe sode buke dhe 1luge te madhe  pluhur larës (opsionale). Pastaj derdhini ne 1 gotë me ujë  te zier të ngrohtë, dhe shtoni 4-5 luge te medha me 9% uthull. Përzierja shkrihet në mënyrë aktive, prandaj përdorni një enë më të madhe për ta përgatitur atë. Përzieni tërësisht çdo gjë, dhe derdhni te gjithen  në një spërkatës me ujë.
Thitheni me thithese elektrike qilimin ose mobiljet e buta. Spërkatni për 5-10 sekonda, pastaj hiqni lëngun me një sfungjer (nëse është e nevojshme, fshijini zonat me te veshtira). Përsëriteni derisa të arrini rezultatin e dëshiruar, por sigurohuni që lëngu të mos thith pëlhurën.

Perfitime e sodes se gatimit:
Çmim i ulët.
Absolutisht jo-toksike.
Thith papastërtitë dhe lagështirën.
Zëvendëson shumë produkte pastrimi.
Heq erëra të pakëndshme.
Mund të vrase shumë mikroorganizma.

Si do dukeshin 12 yjet nese ua nderrojme gjinine?

Aktore dhe aktorë te famshem janë të njohur për ndryshimet e imazhit – qe vjen me profesionin e tyre. Ndërsa punojnë për një projekt të ri filmash, ata shpesh transformohen përtej çdo njohjeje dhe madje arrijnë të arrijnë ndryshime të përkohshme të gjinise se kundert me ndihmën e kozmetikës dhe veshjeve.

Benedict Cumberbatch

Tilda Swinton

Kate Winslet

James McAvoy

Joseph Gordon-Levitt

Keira Knightley

Keanu Reeves

Charlize Theron

Emilia Clarke

Daniel Radcliffe

Jared Leto

Elijah Wood

Nese keto foto nuk ua bejne diten me te lumtur, atehere asgje nuk do mundet

Jeta nganjëherë na jep momente të tilla të çmendura, të cilat thjesht nuk mund t’i tejkalojme pa mos qeshur. Dhe pse jo? Ne kemi  mbledhur disa foto të shkëlqyera për ju që do t’u nxjerrin buzëqeshje edhe fytyrave me serioze . Kujdes nese jeni në punë.

Gjithcka ne rregull. Por pse dukem une si ky krrimbi???

Ai i cili na sjell te henat, duhet ta vrasim po ta duam ? 😛

“Sternipi im mendon se eshte prince”

Ok, njeri nga keta te dy eshte me i mencur, cili ? 😛 

Kur ben me te miren, po nuk ia del :/ 

Keni qene ndonjehere kaq te lumtur? :O 

Darth Catader

Cfare kerkon gomari i Shrekut te Xhinie i Alajdinit? :O 

Ok, une thjesht bera nje xhiro… ne balte.

“Mendova se nje torte per qenin tim ishte thjesht humbje parash, por reagimi i tij ia vlejti cdo qindarke”

Kolegu im harroi dicka ne shtepi te une sot. 

 

Mënyra si mbani duart me partnerin tuaj zbulon shumë për lidhjen tuaj

Nëse keni qene ndonjëherë te dashuruar, e dini se sa mrie ndjeheni të ecni me të dashurin tuaj që ju mban dorën. Ju nuk mund ta vini re, por ky gjest i vogël thotë shumë për marrëdhënien tuaj dhe fazën që po kaloni si çift. Ne ju ftojmë të gjeni kuptimin e vërtetë prapa llojeve të ndryshme të mbajtjes së duarve. Pra, cili cift jeni ju?


Nëse mbani duart në këtë mënyrë, kjo do të thotë se bashkimi juaj bazohet në dashuri, por jo në pasion. Gjithashtu zbulon se kushdo që e vendos doren perpara ka një personalitet më të fortë, shpesh merr iniciativë dhe është më vendimtar.


Gishtat e ndërlidhur simbolizojnë pasionin dhe një lidhje të fortë midis dy njerëzve. Kur mbani duart keshtu, është e rëndësishme që të dyte, të mbani dorën e njeri-tjetrit me vendosmëri. Nuk është shenjë e mirë nëse njëri nga ju mban doren me te relaksuar.


Ky lloj i mbajtjes së duarve do të thotë që ju të dy i jepni prioritet pavarësisë tuaj. Çiftet e tilla dinë të respektojnë hapësirën dhe privatësinë e njëri-tjetrit. Kjo gjithashtu mund të tregojë se çifti po kalon një moment delikat kur njëri nga të dy ndjen nevojën për t’u kthyer përsëri thjesht ne miq te mire.


Nëse përdorni “përforcim” nga dora tjetër, zakonisht kjo do të thotë që gjërat mes jush duken me serioze. Për fat të keq, kjo nuk është gjithmonë një shenjë pozitive: kjo gjithashtu mund të nenkuptoje se njeri nga ju po kthehet në atë lloj të çmendurise  të posedimit të partnerit.


Kjo mbajtje duarsh përdoret shpesh kur një çift merr pjesë në një event shoqëror. Megjithatë, nëse njeri mban duart keshtu çdo ditë, do të thotë që personi që kap krahun e partnerit të tyre  kërkon mbrojtje ose ndjehet paksa i pasigurt në marrëdhënien e tyre.


Kjo mund të nenkuptoje se çifti nuk jane ne te njejtat  kepuce. Kushdo që tërheq dorën përpiqet të bëjë partnerin të marrë vendime më shpejt se  sa ai/ajo është mesuar. Mund të jetë gjithashtu një shenjë se njëri prej tyre është i ngopur me rutinën në marrëdhënie.

Nëse partneri juaj e shmang mbajtjen e dorës, mund të jetë një shenjë se ai ose ajo nuk është i/e dhene pas jush. Megjithatë, kjo mund të tregojë gjithashtu drojë ose një dëshirë për privatësi. Mos merrni vendime të menjëhershme dhe vëzhgoni shenjat tjera në marrëdhënien tuaj. Ndoshta nuk ka asgjë për t’u shqetësuar.