Si i shohin ngjyrat njerëzit me lloje të ndryshme të verberise?

Sipas të dhënave të disponueshme në burime më të sakta rreth verbërisë së ngjyrave, nje numer i mjaftueshem prej nesh – rreth 0.5% e grave dhe 8% e burrave – vuajnë nga perceptime të pasakta të ngjyrave.

Ne krahasuam se si njerëzit me lloje të ndryshme të verbërisë së ngjyrave e shohin botën dhe duket se shumica e tyre me siguri nuk e perceptojnë atë vetëm në të zezë dhe të bardhë. Ka disa kategori të ndryshme të verbërisë së ngjyrave, por ne u përqendruam në ato më të zakonshmet. Rezultatet janë interesante.

Një person me pamje normal sheh botën rreth tyre në këto ngjyra.

Deuteranomalia është forma më e zakonshme e verbërisë së ngjyrave. Rreth 4.63% e meshkujve vuajnë prej saj dhe në shumë raste as nuk e kuptojnë. Është e qartë nga fotografia se ngjyrat kanë humbur pak  nga ndriçimi i tyre, veçanërisht  e gjelbërta dhe e kuqja.


Protanopia është një formë më pak e përhapur e verbërisë së ngjyrave – vetëm rreth 1% e burrave e përjetojnë atë. Të gjitha hijet e te gjelbërtes dhe të kuqes duken disi të zbehta, ndërsa ngjyra blu dhe e verdhë mbeten praktikisht të pandryshuara.


Tritanopia është një formë shumë e rrallë e verbërisë së ngjyrave që prek burrat dhe gratë në një nivel fare të vogël. Ata që e përjetojnë e shohin botën me ngjyrë te toneve të gjelbërt dhe  rozë.


Sa i përket verbërisë totale të ngjyrave, ajo sigurisht ekziston, por është jashtëzakonisht e rrallë: vetëm 0.00003% e popullsisë së botës e ka atë.

 

13 bijat qe trasheguan sharmin e eterve te tyre

Shumë fëmijë trashëgojnë jo vetëm elementët e pamjes së prindërve, por edhe talentet, bukurine dhe karizmen e tyre. Ky fakt i mrekullueshëm  ilustrohet në mënyrë të përkryer nga shembuj nga bota e aktrimit dhe muzikës. Këtu janë bijat e 13 njerëzve të famshëm, talentet e të cilëve thjesht nuk mund të lëvdohen sa duhet.

Jean-Claude Van Damme dhe Bianca Brigitte Van Damme

Johnny Depp and Lily-Rose Melody Depp

Sylvester Stallone dhe vajzat e tij

Arnold Schwarzenegger and Katherine Eunice Schwarzenegger

Mick Jagger and Lizzie Jagger

Bono and Even Hewson 

Alec Baldwin and Ireland Baldwin 

Sting and Fuschia Sumner

Gordon Ramsay and Matilda Ramsay

Bruce Willis and Tallulah Belle Willis

Phil Collins and Lily Collins

Keith Richards and Theodora Richards

Clint Eastwood and Francesca Eastwood

10 foto qesharake që zbulojnë ndjenjat tona sekrete…

Ne të gjithë jemi të ndryshëm, por pavararësisht këtij fakti, të gjithë ne gjindemi në situata ku ndjehemi njejtë dhe kemi reagimet e njejta. Më poshtë keni 10 foto qesharake që zbulojnë ndjenjat tona, të cilat në situata normale i mbajmë të fshehta.

Si dukemi……….. Si ndjehemi

Kur mbathim take të larta…

Kur duhet të zgjidhni ç farë të hani…

Kur prisni rend për të marrë të holla në bankomat…

Pasi të keni prerë flokët…

Kur shefi ju thërret në zyrën e tij…

Kur shkoni tek dentisti…

Kur shkoni në dyqan të shtrenjtë…

Kur shikoni listën e shoqeve të tij…

Kur jeni vetëm në një dhomë të errët…

Kur fëmija juaj sheh llaptopin tuaj…

Source:brightside.me

10 fakte psikologjike të çuditshme rreth njerëzve të cilat nuk i keni ditur… E 6 do tju habisë

Të mësuarit diçka të re rreth vetes është gjithnjë interesante dhe argëtuese. Sidomos kur mëson diçka rreth mënyrës se si sillemi ndaj të tjerëve dhe si sillen ata ndaj nesh, është edhe më atraktive.
Më poshtë keni 10 fakte psikologjike mjaftë interesante që do tju bëjnë që të kuptoni më shumë rreth vetes dhe të tjerët.

  1. Çdo lidhje shoqërore e cila ka filluar në periudhe nga mosha 16 dhe 28, ka më shumë gjasa që të jetë shoqëri e fortë dhe e gjatë.

2. Sa më i mençur që është një person, aq më shpejtë ai mendon, dhe aq më i keq është shkrimi i tij.

3. Meshkujt nuk janë më komik se femrat; ata thjesht bëjnë më shumë humor dhe tregojnë më shumë hajgare pa mos u brengosur nëse të tjerët i pëlqejnë ato apo jo.

4. Mesazhet ” mirëmëngjesi dhe natën e mirë” aktivizojnë pjesën e trurit i cili është i përgjegjshëm për lumturi.

5. Kur ju mbani dorën e të dashurit tuaj, dhimbja juaj dhe brengat tuaja largohen.

6. Nëse rrini vetëm për një kohë të gjatë dëmton shëndetin tuaj njësoj sikur të pini 15 cigare në ditë.

7. Personat më inteligjent kanë rreth më të vogël të shoqërisë. Sa më inteligjent që është personi, aq më selektiv bëhet kur vie fjala te shoqëria.

8. Personat të cilët mundohen që çdokënd ta bëjnë të lumtur, shpesh janë ata që ndjehen më të vetmuarit.

9. Të dëgjuarit muzikë me volum të lartë bën që ju te ndjeheni të qetë, të relaksuar dhe të lumtur.

10. Nëse nuk mundeni që ti ndaloni mendimet kur bini të flini, ngrituni nga shtrati dhe shkruani ato. Kjo qetëson trurin tuaj që ju të flini.

Source:brightside.me

Fotografi qe flasin per kohet nga e kaluara

Disa foto bardh e zi nga e kaluara qe deshmojne se kohet ishin me interesante atehere.

Mos u brengosni, gjitcka eshte nen kontroll!

Ska gje qe s’do te bente per shokun e tij. 

Nese je i etur, gati co gje do te kryente pune ne vend te nje gote 😛

Sepse te gjithe lodhen ndonjehere 🙂 

Nje sorre e kujdesshme 🙂

Kur ndihmesja enderron te beje balet 😛 mbase dhe i realizohet

Nje rojtar po deshmonte se sado te terhiqte te tjeter dhe te peshonte perpara, s’do te mund te levizte ushtrine e disiplinuar te ushtrise angleze.

Mund te dilni ngadale:)

Nje kale qe po drekonte me pronarine  tij

Jen Shleter ishte xheloze per Ricky Lofa i cili shkoi pranë nje zonje tjetër – edhe nëse ajo zonjë ndodh të jetë nusja! 

Në hapjen e një dyqani të ri Robert Hall në Memphis, një xhaketë me madhësi 39, përpiqet të shesë vetveten 😀

Muzeu i Artit Modern të San Franciskos duket të ketë diçka më interesante sesa arti bashkëkohor.

Kur saksofoni te behet kapela e mbremjes 🙂

Mënyra se si rrini të ulur në karrige zbulon shumë mbi personalitetin tuaj…

Sigurisht se çdokush nga ju e ka një pozicion të të ulurit, ai i cili më së shumti ju përshtatet dhe ndjeheni më rehat. Por a e keni ditur që mënyra se si ju rrini ulur zbulon shumë rreth personaliteti tuaj? Më poshtë keni disa mënyra të të ulurit që tregojnë mbi personalitetin tuaj.

Nëse ju rrini ulur kështu ju jeni person i fortë dhe me vetbesim dhe që gati asnjëherë nuk dyshon për vendimet dhe veprimet e bëra. Gjithashtu jeni person shumë komunikativ dhe i afërt me familjarët dhe shoqërinë.

Kjo pozitë tregon që ju jeni person shumë senzitiv dhe shumë dashamirës i cili asnjëherë nuk injoron ndjenjat e të tjetrit. Ju jeni shumë i kujdesshëm kur vie puna për të marrë vendime; mendoni shumë dhe analizoni anët pozitive dhe negative para se të vendosni diçka.

Nëse ju qëndroni kështu kjo do të thotë se në shikim të parë tek njerëzit leni pështypjen e një personi të akullt, por kur ata ju njohin zbulojnë tek ju veti siç janë: mirësi, dashamirësi dhe sinqeritet. Jeni shumë të drejtëpërdrejtë kur bëni biseda serioze dhe jeni shumë të përpiktë.

Kjo pozitë e të ulurit tregon që ju jeni person shumë i vendosur dhe keni aftësi të një lideri. Dëshironi që gjithnjë të jeni të informuar dhe të mbani çdo gjë dhe çdokënd nën kontrollë. Jeni shumë të hapur për shoqëri të re, por xhelozoni në lidhje.

Kjo pozitë tregon që jeni person modest dhe madje i turpshëm para njerëzve që nuk i njihni. Nuk mund të ju thuhet që jeni person me vetbesim. Zakonisht mbani fshehur ndjenjat e tuaja dhe shpesh konsideroheni si person i mbyllur.

Nëse ju qëndroni kështu ju jeni person serioz me karakter të fortë. Keni mendime të thella, kështu që shpesh keni fytyrë të koncentruar dhe në mendime, se sa të buzëqeshur. Përveç faktit që keni shumë vetbesim, ju gjithashtu nuk i hapeni personave të tjerë.

Nëse ju qëndroni kështu atëherë ju jeni person shumë emotiv, impulsiv, i hapur dhe dashamirës. Jeni shumë gazmor dhe tentoni që çdoherë të qëndroni optimist dhe e shprehni atë me të tjerët. Komunikimi me ju, u jep njerëzve energji dhe pozitivitet, kështu që asnjëherë nuk jeni të vetmuar.

Kjo pozitë tregon që ju jeni shumë të sjellshëm, sensitiv dhe me natyrë të mirë. Ju asnjëherë nuk injoroni problemet e të tjerëve dhe tentoni që të jepni ndihmën më të madhe të mundshme. Në të njëjtën kohë, ju jeni person shumë i turpshëm dhe shpesh dyshoni në fjalët dhe vendimet tuaja.

Source:brightside.me

Disa truke grimi qe u bejne te dukeni me te rinj

Shpesh ndodh që ndjehemi shumë më të rinj se sa dukemi. Ju nuk mund ta ndalni kohën, por është tërësisht në fuqinë tuaj qe ti sillni harmoni vetes tuaj ne pjesen e brendshme dhe të jashtme.
Vetullat– Vetullat e holla, te skalitura ju bejne te dukeni me ne moshe, ndersa vetullat e trasha u bejne te jepni pamje me te re.

Lekure te bute kremuese
Pudra per fytyre u ben te dukeni me te vjeter, qe te dukeni me te rinj perdorni krema per fytyre dhe ndricime, hijezime te lehta dhe dhe ruzhe per mollezat.

Floke te celet
Floket e erret do shpalosin vijat e fytyres duke treguar keshtu me dukshem moshen tuaj, ndersa floket e hapur sidomos dy nuanca me te hapur se ngjyra origjinale e flokut tuaj, do t’ju beje te dukeni me te rinj.

Ekuilibri ne mes rrezitjes dhe lekures shume te zbehte
Shume rreze dielli qe u bejne te dukeni me te erret, ose shume fytyre e zbehte, asnjera nuk eshte mire.
Qe te dukeni me te rinj perdorni ngjyra portokalli dhe pjeshke. Kjo me se miri tregohet nga grate aziatike qe duken shume te reja.

Efekti i buzeve  te “lagur”

Efekti i ngjyrave mat tregon rrudhat tuaja dhe ben qe lekura juaj te duket me e thate dhe gjithashtu zvogelon volumin e buzeve.
Buzekuqet me me shkelqim te lehte dhe te “lagur” zbusin dukjen e rrudhave dhe bejne qe buzet tuaja te duken me te fryra.

Hijezim i ndritshem ne pjesen e lartme te syrit 
Përdorni hijet e lehta ne pjesen e lartme te syrit, duke aplikuar një hijezim të errët te lehte ne pjesen e poshtme te syrit qe te jepni pamje me te re.

Volumi dhe shkelqimi i flokeve 
Qe te dukeni me te rinj jepuni flokeve tuaj volum me tharese flokesh dhe pak shkume. Vendoni vaj ne majat e flokeve qe te shkelqejne. Floket e persorus jane ato deri ne shpatulla.
Stilet e flokeve pa volume dhe pa shkelqim u shtojne moshen.

Laps ngjyre kafe ne vend te lapsit te zi
Lapsi i zi i syve ngushton pamjen e syve, duke e bërë skuqjen më të dukshme nëse keni skuqje sysh. Pamja e përgjithsme është e lodhur.
Zëvendësoni lapsin e zi me një ngjyrë kafe ose blu të errët. Këto ngjyra do t’i bëjnë sytë tuaj me të ndritshem dhe do të fshehin atribute të tregojne moshen tuaj.

Puder me ngjyre me te hapur

Nese deshironi te dukeni me te rinj vendosni puder me ngjyre me te hapur, kjo do t’ju beje te dukeni me te rinj dhe me te fresket, ndersa ngjyrat e erreta ne fytyre ju shtojne moshe.

Floke mesatare dhe qerpike me volume

Qerpike jo te lyer mire ndikojne qe edhe nese jeni rregulluar teresishte nuk do te dukeni mire.
Perdorni rimel qe do tu japin volume qerpikeve tuaj sepse syri i madh ju heq shume vite nga mosha.

5 Shenja se jeni duke dale ne takim me nje psikopat emotiv

Kur përfundojme një marrëdhënie, fillojmë të analizojmë se çfarë ndodhi dhe të kërkojmë shkakun e vërtetë të ndarjes. Është vështirë për të kuptuar menjëherë nëse ajo ishte vetëm një rastësi apo një shpërthim emocional.
Ata gjithmone do t’u fajesojne ju per veshtiresite ne lidhje.
“Ti me shperqendrove dhe une dogja maicen”

Mos mendoni se ata janë budallenj dhe nuk kuptojnë asgjë. Përkundrazi, ata e dinë se ky është faji i tyre, por natyra e tyre thjesht nuk u lejon atyre të pranojnë gabimin e tyre. Ata deshirojne t’u bëjnë të mendoni se çfarëdo e keqe qe ndodh, ju jeni gjithmonë personi i vetem që duhet fajësuar.

Ata vazhdimishte genjejne qe t’u bejne te ndjeheni njejte.
“Duhet te humbesh peshe”

Duke folur për gënjeshtra, vlen të përqendrohemi në faktin se një person do të genjeje jo vetëm në tema te pergjithshme – ata janë në gjendje të mashtrojnë nga asgje. Nga ky pozicion, atyre  absolutisht nuk u interesojnë ndjenjat tuaja, dhe as nuk e kuptojnë atë që po bëjnë.

Ata u fajesojne per faktin qe jane te paafte te a

rrijne dicka ne jeten e tyre.
“Ti nuk me inspiron te punoje”

Ky person është i sëmurë mendërisht. Ata besojnë se çdokush rreth tyre është fajtor për dështimet e tyre. Siç u përmend më lart, ndjenjat tuaja nuk janë të rëndësishme për ta. Ata do të përsërisin të njëjtën gjë pa pushim: “Është për shkakun tend qe une nuk mund t’i arrij qëllimet e mia.”

Ata do te tentojne te zvogelojne dinjitetin tuaj.
“Ku i kam papucet? Perseri do kemi lasanja per darke??”

Për një person si ky, ju keni vlere pikërisht sa një telekomandë me pluhur. Ata gjetën një person të përsosur që ka ndjenja të ngrohta për ta dhe ata do t’u kontrollojnë ju për të plotësuar nevojat e tyre të vogla. Nuk mund të ketë ndjenja reciproke fare.

Ata do t’u ndalojne te komunikoni me te afermit tuaj.
“Ndalo se foluri me shoket tuaj”
Duke qenë me një person të tillë, është pothuajse e pamundur të kërkoni ndihmë. Duke kufizuar komunikimin me botën rreth jush, ata ju lidhin me ta përgjithmonë duke ju bërë të sigurtë se mund të mbijetoni në këtë botë vetëm duke qëndruar me ta.

Është më mirë të qëndroni larg nga njerëzit që sillen kështu, sepse mund të marrin gjënë  më të çmueshme që keni: jetën tuaj.

 

 

 

17 fontanat rreth e perqark botes qe do t’u bejne te mrekulloheni nga bukuria e tyre

Arkitektura është një zhanër interesant i artit. Arkitektet e vërtet mund të kalojnë orë duke komentuar mbi ndërtesa të pazakonshme, ura të mahnitshme dhe skulptura qe u lene me sy hapur, në stilet që ato përfaqësojnë dhe periudhat historike nga të cilat vijne. Ndërsa ne u sjellim disa nga me te bukurat. Me siguri është e vërtetë ajo që thonë – “Ju mund të shihni se  zjarri  djeg dhe ujë  bie pafund.”

SHBA

Emiratet e bashkuara arabe

 SHBA

Spanje

Emiratet e bashkuara arabe

SHBA

Emiratet e bashkuara arabe

Austri

France

SHBA

Japoni

Singapore

Korea jugore

Angli

Spanje

Spanje

SHBA

Fontane digjitale