15 Simptoma Vdekjeprurëse që nuk duhet Anashkaluar

Shenja dhe simptome të përgjithshme të kancerit

Çdo lloj i kancerit ka simptomat e veta, varësisht se në cilën pjesë të trupit gjendet dhe se sa janë shpërndarë. Por ekzistojnë disa simptoma që janë të njejta për çdo lloj kanceri.

Shumica e tyre kanë të bëjnë me mënyrën se si reagon trupi ynë me organizma të padëshiruara.  Këtu është një listë e 15 shenjave paralajmëruese të kancerit që shumica e njerëzve nuk i konsiderojnë të rrezikshme.

Ndryshime në Anus

Ndryshime në madhësi, diare e shpeshtë dhe kapsllëku janë shpesh simptoma kanceri të traktit digjestiv. Ato janë të përcjellura me dhembje konstante barku.

Ndryshime në Urinim

Nëse vëreni që ju shkoni në wc më shpeshë se zakonisht, dhe gjatë urinimit ju ballafaqoheni edhe me dhembje, mund të jetë shenjë që kanceri ka prekur prostatën ose fshikëzën tuaj.

Plagët

Plagët janë shenjë e kancerit oral, kancerit në lëkurë, dhe kancerit që prekë gjenitalet.  Ju duheni të konsulltoheni menjiherë me mjekun tuaj nëse vëreni ndonjë plagë.

Gjakderdhja

Gjakderdhje në anus ose gjatë urinimit, kollitje me gjak, ose pëlcitje gjaku, mund të jenë simptoma të disa llojeve te kancerit.

Gungat

Nëse vëreni që gunga juaj e re ose e mëparshme është duke ndërruar formë, atëherë ju duhet që të konsulltoheni sa më parë me mjekun tuaj.  Mund të jetë simptomë e disa llojeve të kancerit.

Mostretja

Simptoma që më së shpeshti gabohet është mostretja sepse është një sëmundje e shpeshtë. Sidoqoftë, kjo simptomë do të thotë që kanceri ka prekur traktin e tretjes, sidomos nëse është e shoqëruar me dhembje konstante të barkut dhe gëlltitje të ngadalshme.

Ndyshime të Pikave ose Nishaneve

Çdo ndryshim i ngjyrës, formës ose madhësisë së nishaneve ose pikave nëpër trup mund të jetë simptomë kanceri, sidomos në rast dhimbjeje.

Zhvillimi i Pazakontë i Qimeve

Zhvillimi jo i zakonshëm i qimeve është një ndër shenjat e kancerit. Por mos bëj panikë, sepse jo çdo herë do të thotë që është kjo arsyeja. Sidoqoft, konsulltohuni me mjekun për të kuptuar problemin.

Ndryshimet e Lëkurës  

Lëkura e kuqe, e zverdhur ose e errët është një ndër shenjat më paralajmëruese e kancerit, por nuk do të thotë që ndryshimi i lëkurës është çdoherë sëmundje e kancerit.

Dhimbja

Nëse ju gjatë gjithë kohës keni dhembje koke ose shpinde, kjo mund të nënkuptojë që ju mund të keni ndonjë lloj kanceri. Çdo dhimbjeje kronike i nevojitet përkujdesje mjeksore.

Ftohja

Zakonisht, ftohja është e lidhur me sistemin e imunitetit, por gjithashtu mund të nënkuptojë fazën e parë të çdo lloj kanceri që ka filluar të përhapet nëpër organet tjera.

 Humbja në Peshë

Nëse je duke humbur shumë kilogram pa bërë ushtrime ose pa mbajtur dietë, mund të jetë simptomë kanceri. Sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, shumica e pacientëve me kancer përjetojnë humbje të përnjëhershme të kilogramëve.

Kollitja

Kollitja kronike dhe fyti i thatë janë shenja kanceri të traktit për frymëmarrje, siç janë kancer në fyt ose mushkëri. Konsulltohuni me mjekun nëse kollitja nuk ndalet.

Nyjet Limfatike të Pazakonshme

Nëse nyjet limfatike janë përnjëherë të fryra , të ndjeshme ose të  parehatshme, ju duheni menjiherë të kërkoni ndihmën e mjekut.

Lodhja

Mund të duket e çuditshme, por edhe lodhja është paralajmërim për kancer meqë është reagim i natyrshëm i sistemit imunitar. Disa lloje të kancerit mund të shkaktojnë humbje të gjakut, gjë që shkakton lodhje. Konsulltohuni me mjekun nëse ndjeheni i lodhur.
Source: http://impressivethings.me/15-cancer-warning-signs-people-ignore-until-its-too-late/

 

Vajza qe transformon veten e saj ne karakteret e Diznit permes grimit dhe shamise se saj

Artistja malajziase e njohur si mbreteresha e Henes ka 73.000 ndjekes ne instagram. Te gjithe admirojne grimet e saj ku ajo rikrijon karakteret e filmave te animuar klasik .Ajo filon nga librat me te dashur te sa si J.R.R Tolkien , Hannibal Lecter deri ne nje nivel tjeter duke perdorur aftesite e saja si make-up artiste qe ti sjelle karakteret e preferuara te saj ne jete .Me e mira e kesaj eshte se ajo perfshin shamine e saj ne prezantimin e karaktereve te saj te preferuar nga Dizni.Shikoni mbretereshen e Henes si rikrijon karakteret tuaj te preferuar ne nje menyre qe se keni pare me asnjehere  me  pare !

Source:http://diply.com/diy-disney-characters-hijab?publisher=social

Nena sheh te birin qe ngushellon vellain e vogel me kancer

Tomas qe eshte 4 muaj kishte lindur me lendime te lekures ne krah.Pas pak kohesh nje gunge iu shfaq ne pjesen abdomenale dhe pas pak u diagnostifikua me kancer .Tomasi ka nje vella te madh qe eshte 4 vjet dhe quhet Uilliam .Nje dite derisa te dy vellezerit po rrinin qete dhe nena e tyre hyri me kamere ne dore me shpresen qe ti kapte duke bere ndonje veprim femijesh qe do te ishte qesharak dhe i dashur-  “E keni prasysh rregullen qe thote se kur femijet jane te qete …Une prisja qe kur te hyja ne dhome djali im te ishte lyer i teri me Nutella por ne vend te kesaj pash kete.”

Tomas dhe Uilliam te shtrire prane njeri tjetrit derisa Uilliam po perkedhelte faqen e Tomasit

Djali im Uilliam po i thoshte vellait te tij te vogel “Kuya(vellai i madh ) eshte ketu .Cdo gje eshte mire .” Sherill thote qe ata kujdesen dhe e puthin sa me shume qe munden Tomasin dhe perpiqen ta perballojne diagnozen sa me mire qe munden.

“Nuk mund ta pershkruaj dhembjen qe ndiej gjithnje kur e shoh fytyren e tij te mrekullueshme ” Zemra me thyhet me cdo buzeqeshje qe me fal Tomas sepse e di sa do te me mungoje kur te shkoje, dhe kur mendoj se nuk mund te duroj me zemra me thyet edhe me shume kur e shoh ne dhimbje te thelle me shikimin lutes . Zgjohem duke deshiruar qe krejt kjo te jete vetem nje enderr e keqe dhe kur e shoh Tomasin e kuptoj qe kjo eshte e vertete.Shkoj ne shtrat duke qare . Shkoj e trishtuar dhe duke u lutur qe kjo mos te jete nata jone e fundit. Edhe pse koha e Tomasit ne kete bote nuk eshte e sigurt , nje gje qe eshte e sigurt eshte se prinderit e tij dhe vellai i tij i mrekullueshem e duan pafund.

Source: http://diply.com/mom-captures-moment-her-son-comforts-baby-brother-cancer?publisher=experience

Ky zjarrfikës shpëtoi jetën asaj. Kjo është gjëja që ajo bëri 17 vite më vonë

Shumë vite më parë, një zjarrfikës i quajtur Mike Hughes i shpëtoi jetën një fëmije 9 muajshe nga një zjarr që kishte ndodhur në shtëpinë e saj. Por historia nuk mbaron vetëm me këtë përfundim të lumtur.

“Kur ne arritëm në vendngjarje, një pjesë e madhe e shtëpisë ishte mbuluar me zjarr. E gjeta Danielle-n të mbështjellur në krevatin e saj të bebes që ndodhej në dhomën e gjumit” tha Mike.

Pas disa viteve, ai dëshiroi që të dinte se çfarë kishte ndodhur me fëmijën të cilin ai e kishte shpëtuar. Pasi që e kishte gjetur profilin e saj në Facebook, ai i dërgoi asaj një letër: “ Mendoj që unë të kam shpëtuar një herë nga zjarri kur ti ishe ende e vogël” Që nga ai moment ata asnjëherë nuk i ndërprenë kontaktet dhe Mike u bë një baba i dytë për Danielle-n.

17 vite pas zjarrit, Danielle e fton Mike-n në ceremoninë e maturës së saj, si shpëtimtari dhe shoku i saj.

Mike qau nga gëzimi kur dëgjoi fjalimin e Danielles në ceremoni: “ Prezenca e Mike-s është me të vërtetë e rëndësishme për mua. Unë gjithnjë qaj nga gëzimi kur e mendoj se si çdo gjë do të mund të ishte ndryshe. Unë nuk do të isha këtu po të mos ishe ti.”

Source: http://impressivethings.me/this-fireman-saved-a-little-girl-this-is-what-she-did-17-years-later/

Ç’farë ndodhë me organizmin tuaj nëse bëni përzierjen e alkoolit me pije energjetike?

Shkencëtarët paralajmërojnë se përzierja e alkoolit me pije energjetike mund të bëj netët më të rrezikshme për ju.

Koktejet  e njohura siç janë vodka dhe red bull,espresso martini ose jagerbombs  ku një pikë alkooli përzihet me pije energjetike, mund të shkaktojnë më shumë rreziqe se sa pierja e alkoolit të pastër.

Në bazë të 13 studimeve në lidhje me sjelljen e njeriut, është konkluduar se kjo ndodh për shkak të efektit stimulues të kofeinës i cili jep më shumë energji për të qëndruar sa më gjatë natën dhe për të pirë sa më shumë alkool në përgjithësi.

“Zakonisht kur ti pi alkool, ti lodhesh dhe shkon në shtëpi” ka cekur Audra Roemer, autorja kryesore e studimit të publikuar në Gazetën për Studime mbi Alkoolin dhe Drogën.

Pijet energjetike “mbulojnë” atë, në këtë mënyrë bën që njerëzit  të ndjehen më energjetik duke mos vënë re se sa të lodhur dhe të dehur janë, kështu që ata vazhdojnë natën e tyre, duke pirë sa më shumë dhe duke i’u nënshtruar rreziqeve me sjellje të pakontrolluara.

Qendra për bamirësi “Charity Drinkaware” paralajmëron se përzierja e alkoolit me pijet energjetike mund të jetë një “kombinim i rrezikshëm”, ngaqë ajo mund të bëjë njerëzit “të dehur dhe gjatë të zgjuar”, duke krijuar tek ata një ndjenjë sigurie të rrejshme.

Gjithashtu, konsumimi i lartë i kofeinës mund të shkaktojë rrahje të shpeshta të zemrës, pagjumësi apo ndjenja shqetësimi ose nervoze.

Source: http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/alcohol-energy-drinks-nights-out-dangerous-jagerbombs-vodka-red-bulls-research-university-of-a7640791.html

Atraksionet qe cdo turist duhet vizituar!

Disa udhetime ju ofrohen vetem nje here ne jete, andaj ju duhet zgjedhur ato qe i’a vlejne per tu vizituar !

Sipas disa turisteve, keto jane atraksionet qe cdokush duhet vizituar:

Macchu Pichu – Peru
Ujevarrat e Niagares- Kanada
Taxh Mahall- Indi
Ura e Sidnejit- Australi
Koloseumi- Itali

Source: : https://www.indy100.com/article/one-thing-visit-each-country-tourism-vouchercloud-attraction-tripadvisor-7647576

Cfare i ndodh trurit tuaj kur merrni nje ” like ” ne instagram

Profesori i Universitetit njujorkez Adam Alter
shpjegon se cfare i ndodh trurit tone kur ndokush na ben like nje post ne instagram ose ne rrjetet tjera sociale.
“Kur ndokush ben like foton tuaj apo cfaredo postimi qe beni eshte sikur te marresh droge.Arsyeja eshte se nuk eshte e garantuar se ju do te merrni like ne postet tuaja dhe eshte procesi i papritshmerise qe u ben aq te varur.Nese do e dinit qe cdo here qe ju do te postoni do ti merrni 100 like ateher ajo do tu bezdisej shume shpejt.”
Nje nder problemet kyce te instagramit eshte se njerezit paraqesin verzionet me te mira te jeteve te tyre . Keshtuqe ju beni 1000 foto para se te nxjerrni nje te vetme.Cfare do te thote se cdo here kur ju shikoni profilin e dikujt ju shihni vetem me te miren e jeteve te tyre , qe u ben te mendoni se jeta juaj me gjith ato ngaterresa ndoshta nuk eshte edhe aq e mire.Te shohesh versionet me te mira te jeteve te te tjereve te ben te ndjehesh i privuar.

Si te parandaloni dhembjen e kokes

    

Gjeni nje vend te qete , relaksues qe te qetesoheni.
Kerkoni qetesi absolute ne nje vend te qete ku ju mund te relaksoheni te pakten per 30 minuta , fikni dritat dhe koncentrohuni ne frymemarjen tuaj. Sigurohuni qe shtrati juaj te jete i rehatshem dhe koken te vendoni ne pozite qe mos te keni shtypje ne  qafe.Shmangini dritat sepse ato vetem e fuqizojne kokedhembjen.


Masazhoni fytyren dhe koken
Vendoni gishtat ne temthat tuaj ,beni shtypje te lehte me gishta dhe vazhdimisht ferkoni nga temthat drejt ballit tuaj .
Lehtesisht masazhoni pjesen e hundes qe te lironi kokedhembjen nga sinusi dhe migrena.

Praktikoni teknika relaksimi si: Meditimi, lutja,frymemarja e thelle,vizuelizimi etj

Ushtroni fyrmemarjen– Frymemarja eshte nje gje qe te gjith e bejme gjate gjith kohes por, relaksimi dhe frymemarja e thelle eshte ajo qe ju duhet te fokusoheni.Frymemarja e thelle dhe e rregullt largon tensionin dhe ju relakson pas pak minutash.Gjeni nje vend te qete  dhe te erret , hiqni rrobat e ngushta dhe shtrihuni,pastaj merrni fryme thelle permes hundes derisa te mbushnni mushkerite me ajer ,mbajeni frymen per 2-3 sekonda dhe leshoni permes gojes derisa te zbrazni ajrin nga mushkerite.

Kufizoni perdorimin e parfumeve-Parfumet dhe ererat e mira mund te na pelqejne por ato gjithashtu mund te na shkaktojne kokedhembje.Mundohuni ti largoni parfumet nga perdorimi i tepert dhe kerkoni qe personat prane jush te bejne te njejten.

Ushtroni joga-Joga zvogelon dhe parandalon tensionin dhe kokedhembjen .Rrotullime te lehta te qafes dhe ushtrimet e joges do ju ndihmojne ne qetesimin e kokedhembjes.

Pini uje-Ju duhet te pini 4 here ne dite sa me shume uje qe te parandaloni kokedhembjen .Mos pini uje shume te ftohte sidomos ata me migrene preferohet te pijne uje ne temperature te dhomes .Meshkujt duhet te pijne 13 gota (3 litra) ne dite ndersa femrat 9 gota  (2.2  litra) ne dite. Shmanguni pijeve alkoololike ose pijeve qe permbajne kofeine sepse ato bejne qe organizmi juaj te dehidroje.

 

Source: http://www.wikihow.com/Get-Rid-of-a-Headache

KUJDES nga 17 gjerat qe po i bere vetem 1 her ne jete, vdes brenda 5 minutave

Nuk mund të murmuritësh me hundën e mbyllur.

Meqenëse po flasim për këtë temë, a e dinit që mes vitit 1930 ( kur u mësua për herë të parë për Plutonin) dhe ditëve të sotme, ky planet i vogël nuk është rrotulluar asnjëherë plotësisht rreth diellit?

E gjithë sipërfaqja e Plutonit mund të shtrihet në Rusi dhe përsëri nuk e mbulon të tërën.

Mos më thoni që i keni përfytyruar piramidat në mes të shkretëtirës…

. Ka shumë mundësi të mos e keni ditur që kunjat e veshëve nuk duhen futur në vesh.

Dy Snickers janë thjesht një Snicker e gjysëm

Tiranosauri Reks jetoi më pranë periudhës së njeriut se të stegosaurit.

Winnie the Pooh ishte në fakt një ari femër.

Radha e shkronjave të alfabetit duhet të jetë krejt e kundërta.

Në rast se e keni pyetur veten, ja si duket kafka e një fëmije me dhëmbë qumështi.

Emri Barbie është në të vërtetë një nofkë. Emri nga i cili rrodhi është “Barbara Millicent Roberts.”

leopatra jetoi më pranë krijimit të iPhone se Piramidat e mëdha.

 

Ja si rriten ananasët

 

Në Francë, ende ekzistonte dënimi me vdekje në gijotinë, kur u lançua filmi i parë “Star Wars.”

Kur u zhduk edhe mamuthi i fundit, Piramidat e mëdha mbushën 1000 vjeç.

Gjuha gjermane është gjuha më e folur në Dakotën e Veriut pas anglishtes.